Троен кикс на најскапиот стопер во историјата - им ги подари головите на Германците

Хари Мегваер (29) пред три години стана најскапиот дефанзивец во историјата. Сепак, откако Манчестер Јунајтед му плати на Лестер 87 милиони евра отштета за него, на Мегваер му оди од лошо на полошо. Минатата сезона стана предмет на потсмев поради бројните незгоди, а потоа оваа сезона ја загуби капитенската лента и статусот на првиот состав во Јунајтед.

Од осум натпревари оваа сезона, тој беше стартер на само три. Сепак, тренерот Саутгејт и понатаму верува во него, па Мегваер беше член на стартната постава во петтиот од шесте натпревари во групата на Лигата на нации. За Англија и Мегваер тоа натпреварување заврши со дебакл, со само три бода и последно место во конкуренција на Италија, Унгарија и Германија, поради што од елитата паднаа во второлигашот во Лигата на нации.

Remote video URL

Во последното коло на Вембли, Англија играше против Германија (3:3), а првиот гол го примија по неверојатната, двојна грешка на Хари Мегваер. Најпрво непречено му ја додаде топката на нозете на противничкиот офанзивец Џамал ​​Мусијала, а потоа во навлегувањето кон голот во обид да ја исфрли топката го расече по нозете во шеснаесетникот.

Мусијала падна, но судијата Дани Макели даде знак за продолжување на играта. Сепак, откако ја прегледа снимката, тој покажа на пеналот од кој погоди Гундоган. Мегваер потоа направи сериозна грешка на другиот крај од теренот. Тргна во напад и се мачеше со топката во противничката половина. Така тој несмасно ја загуби, а Германците откако му ја одзедоа топката тргнаа во контранапад, кој го заврши Каи Хаверц со прекрасен гол.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Фудбал

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Read more

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Read more
 

Спорт

Шок за Бразил: Крај на Мундијалот за двајца репрезентативци

Читај повеќе

Моментот кога ни судијата не сака, ама мора да додели црвен картон

Читај повеќе
  • play_arrow

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн го престигна Меџик Џонсон во победата на Лејкерс

Читај повеќе

Познати двојките од осминафиналето на Мундијалот во Катар

Читај повеќе

УЕФА почна истрага против Јувентус

Читај повеќе

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Читај повеќе

Најтажната фотографија од СП во Катар

Читај повеќе

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Читај повеќе