Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

„Денес на плажата Матракија најдовме тело на американски турист“, соопштија локалните власти.

„Телото на исчезнатиот Американец е пронајдено околу 13:30 часот на плажата во близина на старото пристаниште на островот Матраки“, изјави претседателот на заедницата на островот Матраки за ABC News. Причината за смртта засега не е позната.

Човекот последен пат бил виден во вторникот во кафана на Матраки, каде што престојувал со пријател Грк. Пријателот викнал полиција откако се вратил дома во четвртокот за да ја најде вратата од куќата отворена, светлата и климата вклучени, а немало трага од Американецот или неговите лични документи.

Матраки нема полициска станица или крајбрежна стража. Телото треба да биде пренесено на блискиот остров Крф, каде ќе биде извршена обдукција. Ова е втор пат за една недела американски државјанин да исчезнат на грчките острови.

Потрагата продолжи денеска по пензионираниот заменик на шерифот на округот Лос Анџелес, кој во вторникот исчезна на грчкиот остров Аморгос. Пензионираниот заменик, 59-годишниот Алберт Калибет исчезнал додека планинарел.

Неговата партнерка Деби Лешејн изјавила дека Калибет ѝ се јавил непосредно пред да замине на планинарење, дека разговарале околу шест минути, а дека подоцна, околу 9:20 часот, Калибет и испратил фотографија од патеката. Тоа е последниот контакт со него.

На островот Самос во неделата исчезна 74-годишен холандски турист. Пожарникарите го пронашле неговото тело со помош на дрон. Тој бил пронајден како лежи со лицето надолу во провалија на 330 метри од местото каде што последен пат бил виден. Властите велат дека отишол на планинарење на екстремни жештини.

Да потсетиме, на 9 јуни британскиот ТВ-лекар Мајкл Мозли (67) исчезна на грчкиот остров Сими додека се шеташе на високи температури. Неговото тело било пронајдено по неколку дена. Прелиминарната истрага покажала дека тој починал од природна смрт.

Грција минатата недела беше погодена од силен топлотен бран. Властите ги советуваа луѓето да избегнуваат излегување надвор во топлите попладневни часови, да пијат многу вода, да избегнуваат алкохол, да не јадат премногу и да избегнуваат енергично вежбање на отворено.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Регион

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Read more

Сите археолошки локалитети во Атина се затворени поради високите температури

Read more

Грција воведува кризен данок за производителите на струја

Read more

Украинец фотографирал Македонка низ прозорец во Пула

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе