Туристи на Хаваи со GPS завршиле в море

Две жени користеле GPS за да стигнат на посакуваната дестинација на Хавајските Острови, но наместо тоа рутата ги однела директно во морето.

На социјалните мрежи се појави видео-снимка на која се гледа како две туристки на Хаваите со автомобилот паднале в море откако ги следеле инструкциите на GPS уредот по кој пат да одат.

Во автомобиолот се наоѓале две особи на кои веднаш им била пружена помош, по што безбедно го напуштиле возилото што тонело. Двајца мажи веднаш скокнале да им помогнат на жените кои биле заглавени во автомобилот, на кој сепак му немало спас.

Автомобилот за брзо времне бил потопен. „Прилично сум сигурна дека ова не требало да се случи“, вели девојката што ја снимила необичната случка. Таа подоцна во полицискиот извештај навела дека екипаж на една едрилица бил сведок како автомобилот влетал директно во пристаништето покрај нив. „Сцената беше неверојатна, сите се чудевме што се случува. Патниците беа туристки кои се обидувале да ја пронајдат туристичката компанија и ги следеле насоките на GPS-от, кога погрешно свртеле накај водата“, раскажува сведокот.

URL

Нормално, коментарите на вакво видео изобилуваат. „Дали гледаат низ шофершајбната? Што сѐ нема да видам во денешно време“, „Кога престанаа да му веруваат на GPS-от? Кога ја видоа огромната морска шир пред нив? Или кога видоа дека има повеќе чамци од автомобили? Луѓето не престануваат да ме изненадуваат“, „Значи, кога ќе видите вода, не застанувате туку продолжувате и целосно влегувате со автомобилот. Не разбирам“, „Ова беше скапо летување“, се некои од досетливите коментари.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Чек дис аут

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Read more

Која Џорџа Мелони си денес?

Read more

Иранска реклама од 70-тите

Read more

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе