Twitter конечно почна да им плаќа на креаторите

Програмата на Twitter за споделување приходи од реклами за креаторите конечно започна, а платформата веќе почна да исплаќа пари на претплатниците на Blue.

Иницијативата беше објавена во февруари од сопственикот на Twitter, Илон Маск, но немаше детали за тоа како ќе функционира програмата. Практично никој не можеше да знае што да очекува, но некои корисници од висок профил тврдат дека добиле известувања за претстојните депозити. Еден од корисниците, Brian Krassenstein, објави дека ќе добие 24.000 долари, а таа награда се заснова на реклами во одговорите на содржината на корисникот.

URL

Програмата ги охрабрува креаторите кои создаваат популарна содржина и наградува профили кои му помагаат на Twitter да заработи пари, како и да привлече нови претплатници на Blue. Така, создавачите можат да добијат дел од приходите од реклами. Маск нагласи дека исплатите ќе бидат кумулативни, односно ќе се бројат од денот кога во февруари вети дека ќе ги подели приходите.

Сепак, Twitter ја постави границата високо, бидејќи системот за споделување приходи се однесува само на претплатниците на Twitter Blue или Verified Organizations со најмалку 5 милиони импресии на објави во изминатите три месеци. Тие исто така мора да поминат „човечки преглед“ и да се придржуваат до Creator Subscriptions правилата, а плаќањата ќе се вршат преку сметка на Stripe. Компанијата наскоро ќе го започне процесот на аплицирање до кој ќе се пристапи преку делот Monetization на поставките на профилот.

Целта на Маск е да го направи Twitter поатрактивна платформа за креаторите на содржини.

Сето ова можеби не е така, бидејќи минатата недела компанијата Meta го лансираше Threads, ривал на Twitter кој за кратко време ја надмина границата од 100 милиони членови.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Интернет

Поставен нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Google го укинува бесконечното скролање

Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more

X официјално дозволува XXX содржина

Read more
 

Гик

  • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
  • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
  • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
  • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
  • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
  • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе