ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

УЕФА пресече: Корона или не, Наполи ќе игра во Барселона на 8 август

УЕФА го одби барањето на Наполи реваншот од осминафиналето во Лигата на шампиони против Барселона да се игра на неутрален терен.

На првата средба на „Сан Паоло“ резултатот беше 1:1, а „Партенопеите“ ќе гостуваат на „Камп Ноу“ на 8 август.

Газдата на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, вчера изјави дека УЕФА треба да го премести реванш натпреварот од Барселона на друга локација поради тешката епидемиолошка ситуација со COVID-19 во Каталонија.

Но, УЕФА го одби барањето бидејќи не сака да му даде предност на Наполи поради натпреварот одигран дома.

„Во контакт сме со локалните власти во Барселона. Натпреварот ќе се игра како што беше планирано, во Барселона“, стои во соопштението на УЕФА.

Локалните власти во Каталонија во саботата воведоа дополнителни рестрикции поради ширењето на коронавирусот, а една од нив е 14-дневна забрана за организација на спортски настани, која ќе истече непосредно пред денот на одржувањето на натпреварот Барселона - Наполи.

Барселона последен пат играше на „Камп Ноу“ на 16 јули, кога изгуби со 2:1 од Осасуна.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Фудбал

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Read more

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Read more

Шестмина позитивни во Атлетик

Read more

Спорт

Болидот на Фетел ќе добие нова шасија за шпанското Гран при

Читај повеќе
  • filter

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Читај повеќе

Официјални состави: ПСЖ без Мбапе почнува против Аталанта

Читај повеќе

Де Роон ќе дели пица во Бергамо ако ја освои ЛШ

Читај повеќе

Шестмина позитивни во Атлетик

Читај повеќе

Алушовски: Во Струга не одиме само да се проверуваме, туку да победиме

Читај повеќе
  • play_arrow

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Читај повеќе

Извлечени двојките за новата сезона во Вторите лиги

Читај повеќе