УЕФА: Реал најуспешен во историјата на ЛШ, Вардар најдобро рангиран македонски клуб

Реал Мадрид е најуспешен клуб во историјата на елитното европско клупско натпреварување, додека Вардар е најдобро рангиран македонски клуб, на 149. место.

Ова го покажува вечната ранг-листа што УЕФА ја објави врз основа на резултатите на сите учесници во поранешниот Куп на европските шампиони и актуелната Лига на шампиони, во периодот од 1955 до 2020 година.

Реал Мадрид ја предводи вечната листа на најуспешни, пред Баерн Минхен, Барселона, Манчестер Јунајтед и Јувентус. Листата на десет најуспешни екипи ја заокружуваат Милан, Ливерпул, Бенфика, Порто и Ајакс.

Од македонските клубови, најдобро рангиран е актуелниот првак Вардар, на 149. место, со скор од пет победи, осум нерешени и 11 порази, и гол разлика 30:40.

Работнички е на 188. место ( 3-6-5 15:12), Шкендија е рангирана на 258. место (3-1-6  8:15), Слога југомагнат е на 303. место (1-3-6 5:12), Силекс на 351. место ( 1-1-3  2:9), Победа – 389. место (0-2-2  2:5), Македонија ЃП – 480. место (0-0-2  0:2) и Ренова на 489. место (0-0-2  0:5). 

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Спорт

Јапонските власти ги демантираа информациите за откажување на Олимписките игри

Read more

УЕФА: Реал најуспешен во историјата на ЛШ, Вардар најдобро рангиран македонски клуб

Read more

Роналдо мечтае за публика на стадионите

Read more

Коронавирус и во Баерн Минхен

Read more
 

Ново

Реакција на Билјана Црвенковска: Кутрото сираче – книжевноста за деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата играчка на Роман Абрамович: Јахта вредна половина милијарда евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Јута го среди шампионот Лејкерс

Читај повеќе

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Читај повеќе

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик што ќе ве одушеви

Читај повеќе