НБА 2019/20

Вака изгледа распоредот на фазите за рестарт на НБА сезоната

Најјаката кошаркарска лига во светот – НБА – ќе продолжи на 31 јули во Орландо и тоа во нов формат.

Шамс Чаранија, nовинар на The Athletic за НБА лигата, на својот официјален профил на Twitter објави точно колку ќе биде времетраењето на секоја фаза од рестартот на сезоната, со почеток на 30 јули:

– 30 јули до 14 август – доигрување на редовната сезона

– 15 и 16 август – турнири во плејофот за да се утврдат последните учесници во плеј-офот

– 30 август – семејствата и гости на тимовите ќе имаат право да пристигнат во Орландо

– 31 август до 13 септември – полуфинале на конференциите

– од 15 до 28 септември – финале на конференциите

– 30 септември до 13 октомври – финале во НБА

Екипите ќе имаат можност да одржат тренинг-натпревари од 9 до 29 јули.

Странските кошаркари кои заминаа во матичните земји ќе треба да пристигнат во своите екипи до 15 јуни.

НБА и Здружението на играчи сè уште се во разговори со другите осум екипи кои не добија право на учество.

Целта е вонсезонска програма, вклучувајќи тренинзи, кампови и многу повеќе.

Чаранија подоцна додаде дека според неговите извори, прозорецот за тестирање на играчите за COVID-19 ќе биде од 23 до 30 јуни.

Тагови
реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Кошарка

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Read more

Нетс и Меџик ги обезбедија последните две места во плеј-офот на Истокот

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Read more

Спорт

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Читај повеќе

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Читај повеќе

Верстапен победник на јубилејната трка во Формула 1

Читај повеќе

Силекс против шампионот на Азербејџан во квалификациите за ЛШ

Читај повеќе

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Читај повеќе