Вакцинирањето на шпанските принцези во ОАЕ ги разгневи Шпанците

Медиумските информации дека сестрите на кралот Фелипе VI биле вакцинирани против коронавирус во ОАЕ, денеска предизвикаа бурни реакции во Шпанија, каде крајно левичарската партија Подемос, која е дел од владеачката коалиција во земјата, соопшти дека ваквите „привилегии само служат за дискредитација на монархијата“.

Според весниците El Mundo и El Confidencial, принцезата Елена (57) и принцезата Кристина (55) биле вакцинирани во февруари во Абу Даби, додека биле во посета на нивниот татко, поранешниот крал Хуан Карлос I. Двете принцези сѐ уште немале право да се вакцинираат според шпанската програма за имунизација против COVID-19, која им дава приоритет на старите лица и на најранливите категории граѓани.

Хуан Карлос I, кој абдицираше во 2014 година, лани во август пребега во Обединетите Арапски Емирати поради истрага во врска со неговите финансиски договори.

Портпарол на кралската палата не даде коментар за скандалот, наведувајќи само дека принцезите формално не се дел од институцијата, а палатата ја нема нивната агенда на активности.

Подемос, помладиот партнер во коалициската влада на социјалистичкиот премиер Педро Санчес, и кој е силно антимонархистички настроен, жестоко го критикуваше кралското семејство.

– Вакцинацијата на принцезите е повеќе вест што придонесува за дискредитација на монархијата. За јавноста, ова е повластен третман и привилегија, изјави за јавната телевизија TVE министерката за еднаквост Ирене Монтеро, членка на Подемос.

Монархијата е едно од неколкуте прашања што ги разделуваат Подемос и владејачките социјалисти од јануари 2020 година. Ова е првпат една антимонархистичка партија да е на власт откако Шпанија се врати кон демократијата во 1970-тите.

Remote video URL
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Свет

Протести во Флорида поради мерките против COVID-19

Read more

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Read more

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Read more

Принцот Филип ќе биде погребан на 17 април

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Протести во Флорида поради мерките против COVID-19

Читај повеќе

Утре сончево, од вторник врнежи и намалување на температурите

Читај повеќе
  • filter

Паркот на природата „Езерани“ плени со својата разновидност и убавина

Читај повеќе

Во ковид-центрите во земјава се лекуваат 1.699 пациенти

Читај повеќе

Србите од средина на април ќе можат во Грција, а од 14 мај и преку С. Македонија

Читај повеќе

МОН: Нови наставни програми за првачињата – основа и поттик за креативен пристап во наставата

Читај повеќе

Бразил е закана за целиот свет, откриени 92 мутации на коронавирусот

Читај повеќе

Град Скопје наскоро ќе почне со имплементација на проектот – брз автобуски превоз

Читај повеќе

Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки во Виена

Читај повеќе