Верстапен победи и се израмни со Прост, катастрофа за Перес на домашен терен

Ф1
Макфакс/Кајгана
/ 30.10.2023 / 08:18

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, ја заблежа 16-тата победа во сезоната. Холанѓанецот славеше на трката за Големата награда на Мексико. Место на подиумот изборија Луис Хамилтон од Мерцедес и Шарл Леклер од Ферари. Верстапен ја забележа 51. победа во кариерата и на четвртото место на вечната листа се израмни со Алан Прост.

Покрај Верстапен, трката во Мексико ја обележаа домашниот возач Серхио Перес, возачот на Хаас, Кевин Магнусен и Ландо Норис од Мекларен.

URL

Верстапен во првиот свиок ја презеде челната позаиција од возачите на Ферари, Леклер и Саинс. Тој своик беше кобен за Перес, кој имаше контакт со Леклер, го оштети болидот и мораше да се повлече од трката.

URL

Магнусен во 33. круг, при голема брзина удри во ѕидот, а потоа неговиот болид се запали.

URL

Поради тоа трката беше прекината, имаше уште еден старт, од кој профитираше Хамилтон кој успеа да го мине Леклер.

Норис возеше одлична трка, стартуваше 19-ти, на крајот заврши на 5-тото место, откако по рестартот успеа да мине седум возачи.

Покрај најдобрите тројца, бодови во Мексико освоија Саинс, Норис, Расел, Рикардо, Пјастри, Албон и Окон.

URL

Наредната трка ќе се вози во Бразил.

URL
URL
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Ф1

Необична потрага во Абу Даби: Член на Мерцедес ангажирал нуркач за да го најде изгубениот прстен

Read more

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Read more

Верстапен: Зад нас е неверојатна година, но секогаш сакаме да бидеме подобри

Read more

Верстапен победи и во Лас Вегас, Леклер во последниот круг го престигна Перес

Read more
 

Спорт

Лука Дончиќ стана татко, добро ја криеja бременоста на свршеницата

Читај повеќе

Меси за Левандовски: Намерно го дриблав

Читај повеќе
  • play_arrow

Циркус во Љубљана, со крпи се обидоа да го исушат теренот

Читај повеќе

Извлечени паровите за елиминациското коло од Купот на Македонија

Читај повеќе

Лазаров го објави поширокиот список за ЕУРО

Читај повеќе

Во Сан Марино бесни на ФИФА: Постигнавме 3 гола и нѐ турнавте на дното

Читај повеќе

Желбите за јадење по натпревар на играчите на Барса од 2014

Читај повеќе
  • play_arrow

И тоа е можно: Реал му забрани на свој фудбалер да зборува за Меси

Читај повеќе

Антонио Конте се враќа во Јувентус

Читај повеќе