Култура

Шест изведувачи во денешната програма на „Култура во време на Корона“

Шест изведувачи во денешната програма на „Култура во време на Корона“

Скопје, 26 април 2020 (МИА) – После вчерашните концерти на отворено во Топанско Поле на Артан Кастрати и групите Funk Shui и Musaiq кај Млечен, денеска ќе настапат шест изведувачи како дел од програмата „Култура во време на Корона“ што ја
Read more
Бужаровска пишува сценарио за филм што ќе се снима во Хрватска

Бужаровска пишува сценарио за филм што ќе се снима во Хрватска

Хрватскиот аудиовизуелен центар (ХАВЦ) ја поддржа македонската авторка Румена Бужаровска да напише сценарио за долгометражен филм според расказот „Осми март“ од нејзината најнова збирка раскази „Не одам ника
Read more
Почнува рамазанскиот пост

Почнува рамазанскиот пост

Верниците од исламска вероисповед рано изутринава го почнаа рамазанскиот пост, што трае 30 дена и завршува на 23 мај. За време на постот верниците од изгрејсонце до зајдисонце се воздржуваат од јадење и пиење.
Read more
Одбележување на Денот на планетата Земја со „зелено ветување кон самите себе“

Одбележување на Денот на планетата Земја со „зелено ветување кон самите себе“

Од Центарот за истражување и инфомирање за животната средина „Еко-свест“ денеска апелираа да се одбележи Денот на планетата Земја - 22 април, со „зелено ветување кон самите себе“.
Read more
Уништување или реставрација на Старата чаршија во Скопје?

Уништување или реставрација на Старата чаршија во Скопје?

Скопје, 15 април 2020 (МИА) – Градежните активности во Старата скопска чаршија со кои се врши замена на оштетениот камен од улиците предизвикаа реакции кај јавноста на социјалните мрежи, но добија и објаснување од локалната и централната в
Read more
Претстави на Драмски театар од денеска на МРТ1

Претстави на Драмски театар од денеска на МРТ1

Драмски театар-Скопје соопшти дека почнувајќи од денеска во 23:40 часот, на МРТ1 ќе бидат емитувани претстави во негова продукција.
Read more
Град Скопје со кризни мерки за културата

Град Скопје со кризни мерки за културата

Град Скопје денеска ги претстави мерките со кои што излегува во пресрет на барањата на независната културна сцена да им се овозможи социјална сигурност и можност за културно творештво на уметниците без постојана егзистенција, а кои со вонр
Read more
Заврши изградбата на етнокуќа и регионален етнопарк во Зрновци

Заврши изградбата на етнокуќа и регионален етнопарк во Зрновци

Локалната самоуправа на Зрновци ја заврши втората фаза од проектот за изградба на етнокуќа и регионален етнопарк, за што се инвестирани околу 3,5 милиони денари.
Read more
МНТ слави 75 години: Сцената за првпат е празна

МНТ слави 75 години: Сцената за првпат е празна

Македонскиот народен театар по повод роденденот им честита и им се заблагодарува на сите уметници – доајени, некогашни и сегашни вработени и љубители на театарот кои придонеле во неговиот развој во изминатите 75 години зашто сите заедно, к
Read more
Снежана Конеска Руси со порака за Светскиот ден на театарот

Снежана Конеска Руси со порака за Светскиот ден на театарот

Скопје, 27 март 2020 (МИА) – Театарот е лековит. Ослободува од страв, а ослободен од страв човек живее, се радува, создава, задоволен е.
Read more
„Карантински приказни“ – акција на ТРИ за пишување раскази во време на изолација

„Карантински приказни“ – акција на ТРИ за пишување раскази во време на изолација

Издавачкиот центар ТРИ ја почна акцијата „Пишувачки предизвик: Карантински приказни – Антологија на изолацијата“.
Read more
Филхармонија почнува со онлајн емитување на дел од своите концерти

Филхармонија почнува со онлајн емитување на дел од своите концерти

Филхармонија за сите оние кои сакаат да слушаат класична музика, а поради актуелната состојба со коронавирусот не се во можност тоа да го сторат, почнува со емитување на дел од своите синфониски концерти на
Read more
реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more