Видеоиграта „Isotopium: Chernobyl“ потсетува на украинската нуклеарна катастрофа

Девелоперите на видеиграта „Isotopium: Chernobyl“ пронајдоа инспирација во страшната нуклеарна катастрофа од украинскиот град Чернобил, која се случи во 1986 година. Овој трауматичен настан тие го претворија во забавна видеоигра.

Украина вчера (26 април) ја одбележа 33-годишнината од страшната трагедија, а девелоперите во таа чест направија игра во која играчот возат тенкови, се борат противниците и бараат исотопиум, кој е своевиден извор на енергија.

Играта чини 9 долари, а истовремено можат да ја играат до 20 играчи.

реклама

Гејминг

Microsoft објави кога ќе ги претстави новите игри за Xbox Series X

Read more

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Read more

EA Sports пушти трејлер за новите FIFA 21 и Madden 21

Read more

Погледнете како ќе изгледа новата Need For Speed

Read more

Нови видеа

play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Read more
play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more
play_arrow

Дуа Липа објави нов спот за „Hallucinate“

Read more
play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more
play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more
play_arrow

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Read more
play_arrow

Споредба на Хрватска и Србија

Read more
play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Read more
play_arrow

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Read more
play_arrow

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Read more
play_arrow

Какви последици по здравјето имаат луѓето кои прележуваат COVID-19?

Read more