Вкусен колач од само 4 состојки

Изгледа импресувно, а се подготвува многу едноставно.

Потребни состојки:

  • 1 пакување лиснато тесто
  • 4 јаболка
  • шеќер
  • цимет

Подготовка:

Исечете го тестото во ленти со дебелина од три прста и развлечете ги да бидат тенки. Не ги лупете јаболката, само исечкајте ги на многу тенки полумесечини.

Поставете лента тесто на работната површина, а потоа наредете парчиња јаболко, па преклопете (како на сликата).

Потоа завиткајте ја целата лента така што ќе добиете роза, ставете ја во калап за мафини и печете околу 25 минути во рерна загреана на 200 степени.

Тагови
реклама

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Рецепти

Брз и вкусен појадок: Солени мафини

Read more

Витаминска бомба што штити од вируси

Read more

Рецепт на денот: Бургери со пилешки плескавици

Read more

Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Жените кои го променија светот

Читај повеќе

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Читај повеќе

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Читај повеќе

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Читај повеќе

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Читај повеќе

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Читај повеќе

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Читај повеќе