Вкусна и брза паста на бразилски начин

Направете превкусен ручек и тоа за брзо време. Оваа паста на бразилски начин ќе ве воодушеви, па ќе почнете често да ја подготвувате.

Пастата е италијанско јадење, но одамна е веќе глобално. Од Бразил ни доаѓа едноставен рецепт без чудни состојки и кој брзо се прави. Згора на тоа е и неверојатно вкусен.

Потребни состојки:

 • 250 гр шпагети
 • 350 гр доматен сос
 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • ½ лажичка бибер
 • 1 лажичка оригано
 • 1 лажичка сол
 • вода
 • 200 гр моцарела
 • 50 гр пармезан

Подготовка:

Во огноотпорен сад на самото дно распоредете ги шпагетите (може да користите и друг вид на паста), па прелијте ги со доматниот сос. Додадете ситно сечкани кромид и лук, побиберете, посолете и ставете оригано. Одозгора прелијте со вода, количински колку што е потребно за да покрие сѐ, во зависност од големината на садот. Со лажица промешајте помеѓу шпаѓетите за да се распоредат останатите состојки. Ставете во загреана рерна на 180°C да се пече 20 минути. Изрендајте моцарела (може да користите и друг кашкавал) и по 20-те минути печење посипете ја над јадењето, а над неа ставете и рендан пармезан. Зачинете со оригано и вратете да се пече уште 10 минути.

Remote video URL
Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Рецепти

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Рецепт на денот: Пилешки стек со чери домати и моцарела

Read more
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Read more

Паста карбонара со маслинки

Read more
 

Магазин

Дали сте подготвени за второ дете?

Читај повеќе

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Читај повеќе
 • filter

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Читај повеќе

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Читај повеќе