(Во живо) Првата целосно женска вселенска прошетка

Американските астронаутки Кристина Коч и Џесика Мер ќе влезат во историјата како учеснички во првата целосно женска вселенска прошетка во која ќе излезат од Меѓународната вселенска станица.

Првиот успешен лет се случи пред 58 години, оттогаш скоро 500 луѓе биле во вселената. Сега е интересно што за првпат во историјата НАСА испрати две астронаутки на вселенска прошетка, која треба да трае околу 5 часа.

Прошетката се пренесува во живо на каналот на НАСА и на нејзината мрежна страница. Астронаутките треба да заменат батерија во која се складира електрична енергија за соларни панели за да Станицата има електрична енергија и кога не е изложена директно на сонце.

Од Меѓународната станица, од 1998 година до денес се извршени 200 вселенски прошетки. Вкупно 14 жени досега прошетале во вселената, прва беше руската космонаутка Светлана Савицкаја во 1984 година.

реклама

Вести

Јапонците направија паметна маска за лице

Read more

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Read more

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Read more

Роботи на пареа ќе ја истражуваат Јупитеровата Европа

Read more

Гик

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тажна глетка: 103 тони ѓубре извлечени од океанот во една експедиција

Читај повеќе