Volkswagen го покажа новиот модел ID - дали ќе влезе во производство?

Иако Tesla не планира Plaid верзија на Model 3, Volkswagen подготви исклучително интересен електричен автомобил.

Деновиве на езерото Маџоре се одржува ID Treffen, собирен настан за љубителите на ID. Volkswagen таму ги донесе сите свои ID претставници, организираше низа придружни настани, но донесе и навистина посебен автомобил.

Тоа е новиот ID.7, седан кој пристигнува како одговор на моделите како што е споменатиот Model 3, па дури и BMW i4. Сега, сепак, Volkswagen изненади со ID.X Performance, кој дефинитивно буди емоции.

Ако го исклучиме Golf R, ова е и најатрактивниот Volkswagen во моментов, особено ако барате спортски модел, бидејќи овој Volkswagen ја натрупа целата спортска декорација. Големите бандажи, агресивно исечените браници и продолжетоците на калниците и праговите обезбедуваат впечатлив изглед, додека на задниот дел интересот ќе биде насочен кон поголем спојлер и дифузер.

Шминката овде не е без покритие. И додека основниот ID.7 го придвижува електричен мотор со 286 КС, овде станува збор за двојно повисоки вредности. Конфигурацијата со два електромотори дава вкупно 558 КС, што во комбинација со погонот AWD сугерира дека овој автомобил би можел да достигне 100 км/час за помалку од 4 секунди.

Ако на сè ја додадеме и спортската шасија, јасно е дека ова е многу способен автомобил. Одлична основа за идни GTX перформанси доколку Volkswagen се одлучи за таков производ. Судејќи според трендовите на пазарот, побарувачката дефинитивно постои.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Концепти

G класата на Mansory ќе ги плаши децата за Halloween

Read more

Рестомодот Porsche 911 од серијата 964 чини 1,14 милиони евра

Read more

Volkhart V2 Sagitta од 1947: Побрз од куршум и поаеродинамичен од Golf 7

Read more

Розев BMW M4 Competition доаѓа од работилницата на DarwinPRO Aerodynamics

Read more
 

Автомобили

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе

Автомобилите „на струја“ ги надминаа „дизелашите“

Читај повеќе

Ги менувате сами гумите на возилото? Ова се петте најчести грешки

Читај повеќе