Волстрит падна, најмногу поради падот на акциите на Nvidia

Цените на акциите на Волстрит паднаа во вторникот, најмногу во секторот на производители на чипови, што е резултат на притисокот врз акциите на Nvidia пред објавувањето на нејзините квартални деловни резултати.

Dow Jones загуби 0,17 отсто, на 38.563 поени, додека S&P 500 се лизна за 0,60 отсто, на 4.975 поени, а индексот Nasdaq 0,92 отсто, на 15.630 поени.

Бидејќи во понеделникот немаше работа во САД поради празникот, во вторник започна работната недела со пад на индексот. Најмногу паднаа цените на акциите, во просек за 1,6 отсто во секторот производители на чипови, што најмногу беше последица на падот на цената на Nvidia од 4,3 отсто.

Таа акција е под притисок бидејќи во среда, по затворањето на пазарот, Nvidia ќе ги објави своите квартални деловни резултати, кои ќе покажат дали силниот раст на вредноста на компанијата во текот на изминатата година, за речиси три пати, е оправдан.

Благодарение, имено, на еуфоријата околу развојот на вештачката интелигенција, цената на акциите на Nvidia водеше во тој период на раст во технолошкиот сектор, па Nvidia стана трета американска компанија по пазарна вредност.

Акциите на Walmart се искачија на рекордно високо ниво

И додека технолошкиот сектор вчера беше под притисок, цените на акциите во трговскиот сектор пораснаа, во просек за 1,1 отсто. Тоа е во голема мера благодарение на цената на акцијата на Walmart што се зголеми на рекордно високо ниво, откако трговецот на мало ги подобри проценките за оперативните резултати за тековната фискална година и ја зголеми годишната дивиденда за девет проценти.

По силниот раст на почетокот на годината, на Волстрит претпазливо се тргува во последниве недели бидејќи сè уште високата инфлација ги намали надежите дека американската централна банка агресивно ќе ги намали каматните стапки оваа година.

И на повеќето европски берзи цените на акциите вчера паднаа. Лондонскиот FTSE индекс ослабе за 0,12 отсто, на 7.719 поени, а франкфуртски DAX за 0,14 отсто, на 17.068 поени. Парискиот CAC зајакна, пак, за 0,34 отсто, на 7.795 поени.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Бизнис

Драстичен пад на цената на биткоинот

Read more

Народна банка воведе новa веб-услуга за автоматизирано преземање податоци од Курсната листа

Read more

Силен раст на акциите на Apple и Nvidia

Read more

Дали Германија ќе се опорави од кризата?

Read more
 

Вести

Г7 подготвува мерки против Иран

Читај повеќе

Од ДУИ ме нарекуваат анти Албанец и ксенофоб затоа што гласно говорам за нивниот криминал, рече Мицкоски

Читај повеќе

Сообраќајка со полициско возило во Скопје, шестмина повредени

Читај повеќе

Деветвалентната ХПВ-вакцина достапна кај нас од следниот месец

Читај повеќе

Тепачка во штипскиот затвор, надвор стигнала и поддршка од 30 лица

Читај повеќе

Двајца повредени во пожар во куќа во Скопје

Читај повеќе

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Читај повеќе

Изложба на карикатури од Фестивалот за хумор и сатира IN VINICA VERITAS во Крива Паланка

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците имаат нови моќни дронови во кампањата против Русија

Читај повеќе