Времеплов: 36 години од дебито на Марадона во Серија А

На денешен ден пред точно 36 години славниот Диего Марадона го одигра својот прв натпревар во Серија А.

Марадона своето деби во Калчото не го памети по убаво бидејќи неговиот Наполи загуби со 3:1 на гостувањето кај Верона. Аргентинецот тогаш потпиша со Наполи доаѓајќи од редовите на Барселона.

Тогаш 23-годишната десетка го одигра целиот натпревар и беше во центарот на вниманието на Италијанците, но не успеа да постигне гол.

Неговиот тим таа сезона 1984/85 заврши на разочарувачкото 8. место на табелата и не избори пласман ниту во европските купови. Верона, пак, го освои своето прво и единствено Скудето.

реклама

Фудбал

Ромеро сака кариерата да ја продолжи во Евертон

Read more

На која позиција ќе игра Бејл под Мурињо?

Read more

Шкендија - Тотенхем низ фотографии

Read more

Флик славеше, Лопетеги оптимистичен и во поразот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Ова се најдобрите крими филмови на сите времиња

Read more
play_arrow

Видеоиграта „Football Manager“ пристигнува во ноември: На кои конзоли ќе биде достапна?

Read more
play_arrow

Прво „крукче“ во новиот VW Golf GTI Mk8 2020

Read more
play_arrow

Емоционално интелигентните луѓе никогаш нема да ги кажат овие реченици

Read more
play_arrow

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Anabelle Comes Home“

Read more
play_arrow

5 чекори за здрав живот на доктор Ентони Балдузи

Read more
play_arrow

Успешно деби на роботот-чистач во Лондон

Read more
play_arrow

Масти за слабеење? Ова се најдобрите извори

Read more
play_arrow

10 видеоигри кои го извлекуваат најлошото од нас

Read more
play_arrow

Зошто не можеме да се ослободиме од наслагите од долниот дел на стомакот?

Read more
play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Read more