ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ШВЕДСКА 1958

Времеплов: Пред 62 години Пеле и Бразил првпат станаа светски шампиони

Филип Здравески
/ 29.06.2020 / 14:17

На 29 јуни 1958 година во Солна се одгра финалето на Мундијалот во Шведска во кое Бразил победувајќи го домаќинот за првпат се искачи на фудбалскиот трон.

Пеле и Гаринша

Предводен од виртуозот Гаринша и младиот вундеркинд Пеле, Бразил се соочи со силната Шведска поддржана од домашната скоро 50 илјадна публика на стадионот „Росунда“ во Солна, предградие на Стокхолм.

По само 4 минути игра капитенот Нилс Лидхолм многу едноставно ја насамари бразилската одбрана за радост на публиката. Но, пет минути подоцна Вава израмни, а потоа во 32. минута истиот играч се погрижи за пресврт.

Десет минути во вториот дел 17-годишниот Пеле зголеми на 3:1, а во 68. минута Мариу Загалу погоди за 4:1. Швеѓаните преку Агне Симонсон на десет минути до крајот го ублажија поразот пред Пеле со својот втор гол во последната минута да ги постави конечните 5:2.

Remote video URL

За Бразил настапија: Жилмар; Дежалма Сантус, Орланду, Белини (к), Нилтон Сантус; Зиту, Џиџи; Гаринша, Вава, Пеле, Мариу Загалу. На клупата седеше Висенчи Феола.

Шампионскиот тим на Бразил

За домашната Шведска играа: Кале Свенсон, Орвар Беријмарк, Сиге Парлињ, Бењт Густавсон, Свен Аксбом; Реино Берјесон; Гунар Грен, Нилс Лидхолм (к), Курт Хамрин, Ленарт Скоглунд, Агне Симонсон. На клупата беше Англичанецот Џорџ Рејнор.

Натпреварот го судеше францискиот арбитар Морис Гиг од Арл.

По бламажата на домашниот Мундијал во 1950 година кога на преполната „Маракана“ Бразилците ја испуштија титулата губејќи од Уругвај, сега на илјадници километри далеку од дома, во студената Скандинавија, конечно на шестиот Мундијал го освоија првиот трофеј. Ерата на Пеле почна, која потоа ќе донесе уште два пехара светски шампион.

А, пак, Шведска нема никогаш повеќе да го повтори успехот и да игра финале. Златната генерација Швеѓаните се чини ја прокоцкаа поради нивниот инат. Имено, Во 1950 кога стигнаа до третото место не сакаа во тимот да ги вклучат младите Лидхолм и Грен само поради тоа што играа професионално во клубови во странство (двајцата во Милан). Инатот го продолжија и наредниот Мундијал во 1954 кога не се ни квалификуваа, а се опаметија предоцна, за домашниот во 1958 кога веќе едниот беше 35-годишен, а другиот дури 37.

Поразената Шведска
реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Во тек потрага по 39-годишниот Александар Черговски од Берово

Read more

Фудбал

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Read more

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Read more

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Read more

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Read more
 

Спорт

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Читај повеќе

Франција не го сака, Лапорт ќе игра за Шпанија на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите рекордери во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Пиоли: Милан сѐ уште ништо нема постигнато

Читај повеќе

Борба сепак ќе има: Потврден боксерскиот спектакл Фјури – Џошуа

Читај повеќе