За што всушност говори победничката евровизиска песна?

Украинската рап група Kalush Orchestra победи на овогодинешното издание на Евровизија со песната „Stefania“. Фронтменот Олех Псиук изјави за Sky News за што всушност се работи во нивната песна.

„Сите ја пееја нашата песна. Првично беше посветена на мајка ми, по која го доби името, но сега е песна за сите мајки“, изјави пејачот за песната која е ода на жените во која нараторот зборува за неговите убави спомени поврзани со неговата мајка.

Во песната се зборува за стареење, а атмосферата е носталгична. Нараторот разбира колку мајка му направила за него, тој е свесен за нејзините борби и за сето она низ кое поминала. На крајот од строфата се слуша приспивна песна.

Претходно, членовите на групата изјавија дека нивната песна „Stefania“ станала „украинска химна“.

Бидејќи песната е на украинска јазик, што е за пофалба за разлика од многуте англиски песни, ретко кој разбира за што всушност пее групата.

Ова се преведените зборови на песната:

„Стефанија мама, мама Стефанија

Полето цвета, а таа седи

Пеј ми една приспивна песна, мамо

Сè уште сакам да го слушнам твојот топол збор

Таа ме лулаше, ми даде ритам

И силата на волјата нема да ми се одземе, бидејќи таа ми ја даде

Таа веројатно знаела повеќе од Соломон

Секогаш ќе доаѓам кај тебе по скршени патишта

Таа нема да ме разбуди, нема да ме разбуди, во силни бури

Ќе земе две смокви од баба, како да се куршуми“.

Remote video URL
Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Музика

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Read more

Шакира: Пике ме влечеше надолу

Read more

3 јули 1971, починал легендарниот Џим Морисон

Read more

Мајкл Џексон остави долг од 500 милиони долари

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Читај повеќе

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе
  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за долго очекуваниот Gladiator II

Читај повеќе

Доаѓа продолжение на култниот The Devil Wears Prada, но ќе глуми ли и Ен Хатавеј?

Читај повеќе