Закерберг под притисок за планираниот „Instagram за деца“

Група демократски пратеници неделава му пишаа на Марк Закерберг за да му извршат притисок да ја информира јавноста за плановите за најавената верзија на „Instagram за деца“.

За време на сослушувањето минатиот месец, Закерберг ја потврди објавата на BuzzFeed дека компанијата истражува стара верзија на својата апликација наменета за помлади корисници.

Неколку претставници на Конгресот, вклучително и двајца сенатори, го потпишаа писмото, изразувајќи „сериозна загриженост“ за способноста на компанијата Facebook да ја заштити приватноста и благосостојбата на помладите корисници.

„Facebook има обврска да осигура дека секоја нова платформа или проект што е насочена кон децата го става благосостојбата на тие корисници, а ние сме скептични дека Facebook е подготвен да ја исполни оваа обврска“, напишаа законодавците.

URL

Тие ги наведоа претходните неуспеси со производи како Messenger Kids, кои имаа маана што им дозволуваше на децата да разговараат со луѓе надвор од нивните поставки за приватност.

„Иако грешките во софтверот се вообичаени, оваа епизода ги илустрираше заканите за приватност на децата преку интернет и докажа дека најголемата социјална мрежа во светот не успеа да ги заштити децата кои компанијата активно ги покани на оваа платформа“, напишаа законодавците.

Во писмото беше утврден краен рок до 26 април за компанијата да обезбеди одговори на сеопфатен и корисно специфичен сет на прашања во врска со идниот производ за деца.

Facebook ја купи Instagram во 2012 година за 1 милијарда долари.

реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Интернет

Паднаа Facebook и Instagram, дали забележавте проблеми?

Read more

Закерберг под притисок за планираниот „Instagram за деца“

Read more

Објавени личните податоци на над половина милијарда Facebook корисници

Read more

Google ќе уплати 25 милиони долари во Фондот на ЕУ против лажните вести

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Викенд занимација: Бесплатна игра од Epic Games

Читај повеќе

Хакери објавија информации за 1,3 милиони корисници на Clubhouse

Читај повеќе

Лични податоци на 500 милиони корисници на LinkedIn завршија на dark web

Читај повеќе

5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Читај повеќе
  • filter

Епохално откритие: Археолозите го најдоа „Златниот град“ во Египет

Читај повеќе

Откриен нов вид на застрашувачки диносаурус

Читај повеќе
  • play_arrow

Поздрав од Марс

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram, дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

The Witcher 3 next-gen доаѓа во втората половина на 2021 година

Читај повеќе