Зеленски пред светските лидери: На злото не може да му се верува, исходот од војната ќе влијае на сите

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации велејќи дека на злото не може да му се верува и го повика светот да се обедини за да стави крај на руската агресија врз неговата земја.

Во страстен говор во Њујорк, Зеленски рече дека нуклеарно вооружената Москва мора да престане да „го турка светот во конечна војна“.

Тој, исто така, ја обвини Русија дека ги инвестира сите свои приходи, од храна до енергија, во оружје.

Целосната руска инвазија наиде на широка осуда и на ова собрание на ОН.

Во говорот, кој во голема мера се фокусираше на опасноста што Русија ја претставува за светот, тој тврдеше дека другите заеднички предизвици, како што се климатските промени, може соодветно да се решат само откако Москва ќе „се врати назад“.

„Додека Русија го турка светот во конечна војна, Украина прави сѐ за да се осигура дека никој во светот нема да се осмели да нападне која било нација по руската агресија“, им рече Зеленски на светските лидери кои присуствуваа на годишното Генерално собрание.

Тој исто така рече дека Русија едноставно „нема право да поседува нуклеарно оружје“.

„Вооружувањето мора да биде содржано. Воените злосторства мора да бидат казнети. Депортираните мора да се вратат дома. А окупаторот мора да се врати во својата земја. Мораме да бидеме обединети за да го постигнеме тоа и ќе го направиме тоа!“, рече украинскиот лидер.

Тој, исто така, ја обвини Москва дека извршила геноцид со киднапирање на украински деца.

Во март, Меѓународниот кривичен суд (МКС) издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин поради наводната нелегална депортација на украински деца во Русија.

Москва постојано ги отфрла обвинувањата на Украина, но бројни меѓународни експерти и организации, но сите од Западот, укажуваат на зголемени докази дека Русија извршила воени злосторства во Украина.

Украинскиот претседател дополнително предупреди на „матните договори“ кои се обидуваат да ја завршат војната, најголемата во Европа по Втората светска војна, под нефер услови.

Неговата клучна точка на говорот беше да ја предупреди меѓународната заедница дека исходот од војната ќе влијае на сите.

Целта на Русија, рече тој, е да ја претвори Украина во „оружје против вас, против меѓународниот поредок заснован на правила“.

Формулата за мир што ја образложи со месеци, рече тој, не е само за Украина, туку и за остатокот од светот.

Remote video URL
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Свет

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Read more
 

Вести

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Читај повеќе

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Читај повеќе

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Читај повеќе