Земјотрес со јачина од 5,7 степени го погоди најголемиот активен вулкан во светот

Макфакс
/ 10.02.2024 / 14:28

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала го погоди најголемиот активен вулкан во светот – Мауна Лу на Големиот Остров на Хаваите – вчера, исфрли предмети од полиците во блискиот град, но нема извештаи за сериозна штета, јавува NBC News.

Епицентарот на земјотресот бил во центарот на јужната падина на Мауна Лоа, на длабочина од 37 километри и 2 километра оддалечен од Пахала.

„Имаше многу тресење. Сите прозорци во селото се тресеа“, рече Дерек Нелсон, менаџер на ресторанот Kona Canoe Club во заедницата Кона, на западната страна на островот.

Вулканот Мауна Лоа последен пат еруптираше на крајот на 2022 година. Тој е еден од петте вулкани што го сочинуваат Големиот Остров. Земјотресите на Хаваите можат да се случат поради повеќе причини, но Хавајската опсерваторија за вулкани наведува дека овој најверојатно е предизвикан од тежината на самите Хавајски Острови, кои ја напрегаат и „свиткуваат“ Земјината кора и горната обвивка.

Овој тип на земјотреси обично се случува на неколку десетици километри под површината на земјата, додека епицентарот на оние што предизвикуваат движење на магмата е поблиску до површината. Огромното мнозинство на земјотреси на Хаваи се случуваат на и околу Големиот Остров. Околу еднаш секоја година и половина, Хаваи ги погодува земјотрес со јачина од 5 степени или поголем.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Свет

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more

5 клучни точки од првиот говор на Трамп по обидот за атентат

Read more

И по Урсула-Урсула

Read more

Јужна Кореја го призна правото на здравствено осигурување на истополовите парови

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе