Жена во Јапонија извлечена од урнатините пет дена по земјотресот, има над 90 години

Макфакс
/ 07.01.2024 / 11:18

Жена на 90-годишна возраст, заробена под урнатините пет дена по силниот земјотрес во Централна Јапонија, е спасена против сите шанси. Но, денеска се очекува дека снегот и невремето ќе ги отежнат спасувачките напори.

Најмалку 126 лица загинаа во земјотресот со јачина од 7,5 степени според Рихтер на Нова година и во последователните потреси, а 222 лица сѐ уште се водат за исчезнати. Во земјотресот се урнаа згради, имаше голем пожар, а имаше и цунами бранови повисоки од еден метар.

Надежта за пронаоѓање на преживеани обично исчезнува три дена по разорниот земјотрес. Меѓутоа, старицата поминала пет дена под урнатините на урнатата куќа во градот Сузу пред да биде спасена синоќа. Таа била пренесена во болница и јасно одговарала на прашањата, јавува телевизијата NHK.

„Почекај!“, На снимката од полицијата од местото на настанот, која ја објавија локалните медиуми, можеше да се слушне како спасувачите ја повикуваат жената. „Ќе бидеш добро!“, извикуваа тие додека околу нив паѓаше дожд. „Остани позитивна!“

URL

Портпаролот на токиската полиција потврди за AFP дека спасувањето го извршиле полицајци од Токио и Фукуока, но не можеше да даде повеќе детали. Многу заедници на полуостровот Ното, каде што се случи земјотресот во понеделникот, се отсечени поради оштетените патишта, а некои од околу 1.000 свлечишта ги блокираат и возилата за помош.

До денес попладне се предвидува студениот дожд да премине во снег на полуостровот, на страната на Јапонското Море на главниот остров Хоншу во земјата. Лошото време се заканува дополнително да ја усложни тешката мисија на илјадниците полицајци, војници и други спасувачи.

Исто така, може да ги влоши условите за повеќе од 30.000 луѓе во 366 владини засолништа бидејќи помошта бавно стигнува до областите без вода или струја.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Свет

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more

Откриено што правел атентаторот на Трамп пред нападот

Read more
 

Вести

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе

Доларот зајакна, Трамп ги тресе азиските берзи

Читај повеќе

Поради пожарите, пренасочен сообраќајот на неколку делници

Читај повеќе

Во Дубровник соборен е рекорд за температурата на морето

Читај повеќе

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Читај повеќе

Oбвинителството испитува неправилности во ЈСП по тврдењата дека автобусот заврши во жардиниера кај Мавровка поради неисправност

Читај повеќе