Ѕирнете во луксузната вила во која се снимаше филмот „House of Gucci“

Една од локациите каде што се снимаше филмот „House of Gucci“ е вилата Балбијано на езерото Комо, а од вчера е достапна за изнајмување на Airbnb.

Ноќевање на луксузниот имот чини нешто повеќе од 1000 евра, а фотографиите нудат увид во палатата од 17 век.

Во филмот „House of Gucci“, таткото на семејството, Алдо Гучи, живее во големата палата од 17 век со раскошни градини, барокни фрески и украсени позлатени ентериери. Интересно е што ова не е филмски сет, а некои гледачи уште од трејлерите го препознаа вистинскиот идентитет на имотот - вилата Балбијано - една од најпознатите на езерото Комо.

Од вчера, страницата за изнајмување Airbnb официјално го претстави големиот имот, иако само за краток период во март. Понудата сигурно ќе ги привлече модните фанатици, љубителите на историјата и уметноста.

Вилата Балбијано датира од 17 век и била најпознатиот дом на кардиналот Дурини во 18 век. Собрал голема колекција на уметнички дела и купил дополнителни парцели на кои потоа изградил дополнителни објекти, вклучително и црква. За време на неговото владеење, Вила Балбијано стана место за собирање на италијанските интелектуалци.

Денес, просторот на вилата е исполнет со мебел набавен од аукции во Sotheby’s и Christie’s. Фреските од 17 век на барокните сликари браќата Реки и Агостино Силва се извонредно добро сочувани.

Познатиот француски дизајнер на ентериер Жак Гарсија, исто така, помогна да се модернизираат шесте апартмани на вилата за да можат денешните посетители да уживаат во нив. Други луксузни детали вклучуваат кристални лустери, мермерни бањи и мебел тапациран со кадифе во боја на скапоцени камења.

Тагови
реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Архитектура

Што прво забележуваат гостите кога ќе влезат во вашиот дом?

Read more

Како изгледа луксузен нуклеарен бункер од 17,5 милиони долари?

Read more

Запуштен стан од 24 квадрати претворен во мал рај

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more
 

Магазин

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Читај повеќе

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Читај повеќе