Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Смртните стапици и труењето со жива се само дел од грижите со кои се соочуваат археолозите кои размислуваат за ископување на гробницата на Чин Ши Хуан, првиот кинески цар.

Во 1974 година, фармери наишле на едно од најзначајните археолошки откритија во провинцијата Шаанси, Кина. Додека ја обработувале почвата, откопале глинена фигура, која само ја изгребала површината на она што лежело под неа.

Гробот на Чин Ши Хуан

Последователните ископувања открија серија јами со илјадници воени статуи од теракота во природна големина кои прикажуваат војници и воени коњи.

Се чини дека оваа војска од теракота служела како заштитници на мавзолејот на Чин Ши Хуан, првиот кинески цар, кој владеел од 247 до 221 година п.н.е..

И покрај опсежното истражување на околната некропола, гробницата на царот останува неистражена, обвиткана во интриги повеќе од две илјади години. Главната причина за оваа неподготвеност лежи во стравот дека ископувањата би можеле да ја оштетат гробницата, потенцијално да предизвикаат губење на непроценливи историски сознанија.

Во моментов, единствениот начин за пристап до гробницата вклучува инвазивни археолошки методи, полни со ризик од непоправлива штета. Илустративен пример се ископувањата на градот Троја од 1870-тите, под водство на Хајнрих Шлиман, кои во своето брзање и неискуство ги избришале речиси сите траги од градот што тој имал намера да го открие. Археолозите се решени да не ги повторуваат ваквите избрзани грешки.

Како би можела да се откопа гробницата?

Во потрагата по помалку инвазивни техники, научниците предложија методи како што се употребата на миони, субатомски честички произведени кога космичките зраци се судираат со атмосферата на Земјата. Муоните функционираат како напредни рендгенски зраци, способни да гледаат во структури без физички упад. За жал, повеќето од овие предлози сè уште не се реализирани.

Но, освен потенцијалната штета, отворањето на гробницата претставува уште посериозни и непосредни опасности. Во есејот на древниот кинески историчар Сим Чиан, напишан околу еден век по смртта на императорот, се открива дека гробницата била опремена со стапици за да ги спречи сите натрапници. Во гробницата се чуваат скапоцени артефакти и извонредни богатства.

Занаетчиите имаа задача да направат лакови и стрели дизајнирани да ги одвратат сите прекршители, напишал тој. Дури и ако тие архаични оружја стари 2.000 години не успеат, историчарот тврди дека поплава од отровна течна жива ги чека оние што се осмелуваат да ја осквернат гробницата. Иако ова може да звучи како фиктивна закана, научниците во студијата што ги испитуваше нивоата на жива околу гробовите открија концентрации значително повисоки од она што би се очекувало во обичната почва.

„Високо токсичната жива можеби истекла низ пукнатините што се развиле со текот на времето во структурата на гробницата, потврдувајќи ги извештаите пронајдени во древните хроники кои тврдат дека гробницата никогаш не била отворена или ограбена“, се вели во трудот од 2020 година.

Гробницата на Чин Ши Хуан останува запечатена и недостапна, иако е далеку од заборавена.

Истражувачите се надеваат дека научниот напредок конечно може да ги открие долго чуваните тајни на гробницата. Што се однесува до самиот император, значителен дел од неговиот живот бил посветен на потрагата по легендарниот еликсир на бесмртноста - потрага во која многумина жестоко верувале.

Тргна на големи патувања во потрага по оваа митска напивка, дури и испратил единствена експедиција за да го лоцира легендарниот остров за кој се шпекулирало дека содржел огромни количини од овој чудесен еликсир. Искусувајќи се себеси како божество и копнеејќи по вечен живот, прибегнал кон консумирање мешавина од жива, надевајќи се дека тоа ќе му даде бесмртност. Иронично, се покажало дека оваа напивка го уништила, што резултирало со неговата смрт на 50-годишна возраст по 37-годишно владеење.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Вести

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Read more

На почетокот биле сиви: Зошто модерните мачки имаат разнобојни очи?

Read more

Се очекува раст на продажбата на персонални компјутери во 2024 година

Read more

Копал компири како казна и нашол древно египетско богатство

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе