Зошто лажеме, научно објаснето

Сите лажат. Ок, сите сме излажале најмалку еднаш. Лажеме за мали и за големи работи. Се убедуваме дека има „бели лаги“ кои ги кажуваме за да си помогнеме себе си, да ги заштитиме другите.

Моќните луѓе лажат. И децата лажат.

Зошто го правиме тоа ако сме социјално најразвиените суштества на Земјата? Зошто не ја кажуваме вистината? Дали сме осудени да лажеме? Паа, можеби. Еве зошто.

реклама

Чек дис аут

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Read more

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Read more

Дај ми да се напијам

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Нови видеа

play_arrow

Netflix објави трејлер за СФ трилерот „Oxygen“

Read more
play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Read more
play_arrow

Нашата планета, нашиот дом

Read more
play_arrow

8-минутни вежби за стомачни мускули со Памела

Read more
play_arrow

Дај ми да се напијам

Read more
play_arrow

23 трикови за преживување што ќе ви бидат од корист

Read more
play_arrow

Спасување дете од воз во последен момент

Read more
play_arrow

Група луѓе излегоа од автомобилите за да го расчистат патот за амбулантно возило

Read more
play_arrow

Спасување ранета кукавица

Read more
play_arrow

Кој е најболниот убод од инсект?

Read more
play_arrow

Десет филмски ликови кои не заслужија да умрат

Read more
play_arrow

Како да го продолжите векот на батеријата на вашиот iPhone?

Read more