Зошто не треба да пиете вода додека јадете?

Иако е важно да останете хидрирани и да консумирате најмалку два литра вода дневно, не треба да ја пиете додека јадете.

Имено, доколку внесувате течност заедно со храната, може да се наруши нивото на концентрација на киселина и жолчка во желудникот, кои се неопходни за овој орган правилно да ја вари храната.

Овој совет особено важи за пиење ладна вода бидејќи дополнително го успорува процесот на варење на храната и ќе имате чувство на тежина во стомакот.

Најдобро би било да пиете вода 15 минути пред јадење. По оброкот, почекајте најмалку половина час за да пиете вода.

„Моја препорака е да поделите 2 литра вода во текот на денот и да пиете постепено, за никогаш да не се преполните. Премногу вода го нарушува варењето, а може да се случи вишокот на храна да остане во организмот и да го наруши нивото на инсулин и шеќер, што доведува до дијабетес“, советува нутриционистката Ању Суд.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Здравје

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Read more

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Read more

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Read more

dm и д-р Ивица Стојаноски низ разговор откриваат: Колку и зошто се важни уролошките прегледи?

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе