Зошто повеќето жени забременуваат за време на новогодишните празници?

Сознанието дека најмногу деца се раѓаат во август и септември, односно најмногу жени забременуваат за време на божиќните и новогодишните празници.

Истражувањата покажуваат дека причината не е повеќе секс. Доказите сугерираат дека тоа се случува затоа што спермата претпочита пониски температури.

Студијата објавена во списанието Obstetrics & Gynecology покажа дека квалитетот на спермата се подобрува во зима во споредба со летото. Истражувачите откриле дека мажите имаат најздрава сперма во зима и рана пролет, произведувајќи 70 милиони сперматозоиди на милилитар сперма тогаш, во споредба со 68 милиони во доцна пролет.

Исто така, спермата произведена во зима била побрза од нивните пролетни „колеги“. Поради ова, поверојатно е дека спермата ќе стигне до јајце-клетката на жената, што ги зголемува шансите за зачнување.

Корејско истражување од 2021 година на полицајци во нивните 40-ти и 50-ти години покажа дека во есен и рана зима, мажите имале највисоко ниво на тестостерон, додека најниските нивоа биле во јануари и мај. Тимот откри дека нивото на тестостерон е под влијание на температурата и количината на дневна светлина.

Тестостеронот е машки полов хормон кој првенствено се произведува во тестисите. Сепак, рецепторите за тестостерон се шират низ телото. Тоа помага да се одржи густината на коските, дистрибуцијата на маснотии, мускулната маса, влакната на лицето и телото, сексуалниот нагон и производството на сперма, според Клиниката Мајо. Тоа исто така води до подобри шанси за зачнување.

реклама

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Здравје

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Read more

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Read more

Што го предизвикува икањето?

Read more

Храна богата со магнезиум што ќе се вклопи во сечие мени

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе