10 моќни цитати за успехот од Достоевски

Фјодор Достоевски е роден на 11 ноември 1821 година и е еден од најголемите писатели на сите времиња и еден од првите претставници на психолошкиот реализам.

Од неговите сложени ликови научивме за љубовта и страдањето, за човечките слабости и вредности, а ни остануваат неговите совети за успех. Во продолжение прочитајте некои од највпечатливите.

1. Моќта им се дава само на оние кои се осмелуваат да се наведнат и да ја кренат. Само едно е важно, само едно - да можеш да се осмелиш.

2. Ако сте успешни во нешто, или ќе ве копираат, или ќе ви завидуваат, или ќе ве мразат.

3. Никој не се вратил да живее во минатото. Затоа, не размислувајте за минатото, само погледнете во иднината.

4. Ако се упативте кон целта и попат почнавте да застанувата за да фрлате камења по секое куче што лае по вас, никогаш нема да ја достигнете целта.

5. Сите идеали на светот не вредат за солзите на едно дете. Никогаш не правете ништо додека гневот ве кочи.

6. Човекот е склон да ги набројува своите неволји, но никогаш не ги набројува своите радости. Ако ги наведе онака како што заслужуваат, ќе види дека секој има доволно среќа во животот.

7. Преземањето нов чекор или кажувањето нов збор понекогаш е она што најмногу ги плаши луѓето.

8. Ако сакате да ве почитуваат, прво мора да се почитувате себеси, единствениот начин на кој можете да ги натерате другите да ве почитуваат.

9. Не постои толку стара тема да не може да се каже ништо ново за неа.

10. Заведи го мојот ум и го имаш моето тело, најди ја мојата душа и ме имаш засекогаш.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Живот

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Read more

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе