10 причини зошто „Dune“ ќе биде најдобриот научно-фантастичен филм на деценијата

Конечно е објавен долгоочекуваниот трејлер за научно-фантастичниот филм „Dune“, екранизација на истоимениот познат роман на Френк Херберт. Режисерот Денис Вилнев пристапи амбициозно на новата адаптација на книгата, најавувајќи ја како „Војна на ѕвездите за возрасни“.

Главните улоги ги толкуваат Тимоти Шаламе, Зендаја, Џејсон Момоа, Џош Бролин, Оскар Ајзак, Стелан Скарсгард, Хавиер Бардем, Ребека Фергусон и други.

„Dune“ за првпат беше екранизирана од Дејвид Линч во 1984 година, но филмот се најде на удар на критики и се смета како негов најнеуспешен филмски проект.

Но, новата адаптација има многу услови да не го доживее тој неуспех. Всушност, постојат многу причини зошто овој филм би можел да биде најдобриот научно-фантастичен филм во изминатите 10 години.

WatchMojo одвои 10 топ причини зошто овој филм ги има тие предиспозиции. Самата приказна е интригантна, за младо момче кое е наследник на титула и има улога на еден вид месија на планетата во која живее. Во ова интерстеларно општество повеќе куќи се борат за престолот, но сите сакаат од моќта на зачинот. Оваа адаптација има шанси да биде подобра од претходната поради пристапот на филмскиот проект. Режисерот Вилнев се смета за еден од најуспешните режисери на научно-фантастични филмови од неговата генерација.

Во видеото ќе погледнете интересна анализа на новиот филм на Вилнев и што треба да знаете за новата адаптација на „Dune“.

Remote video URL
Тагови
реклама

Филм & ТВ

10 работи кои би сакале да ги видиме во 2. сезона од „The Mandalorian“

Read more

Ова се најдобрите крими филмови на сите времиња

Read more

Доделени наградите на 19. Синедејс

Read more

Marvel ги одложи премиерите за следната година

Read more

Сцена

  • play_arrow

10 работи кои би сакале да ги видиме во 2. сезона од „The Mandalorian“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најдобрите крими филмови на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Доделени наградите на 19. Синедејс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Џеј Ло и Малума со секси спот за песните „ Pa Ti + Lonely“

Читај повеќе

Marvel ги одложи премиерите за следната година

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Anabelle Comes Home“

Читај повеќе

Ќе се снима продолжение на славниот „The Passion of the Christ“

Читај повеќе

„Синеплекс“ повторно ги отвора киносалите

Читај повеќе
  • play_arrow

Втор трејлер за анимираната авантура „Over The Moon“

Читај повеќе