4 постапки што покажуваат дека мажот е емотивно незрел

Емоционална незрелост е кога личноста не може да ги препознае или контролира своите емоции на начин соодветен на возраста.

Ова може да се манифестира како емоционални испади или недостаток на самосвест.

Често, тешките знаци на емоционална незрелост може да се поврзат со други токсични карактеристики.

Меѓутоа, понекогаш е тешко да се препознаат таквите однесувања кога е партнерот во прашање.

„Препознавањето на емоционалната незрелост кај потенцијалните партнери не е осудувачко, туку препознавање на однесувања и особини кои можат да влијаат на стабилноста на врската. Многу луѓе кои преживеале трауми се загрижени за повторување на овој циклус и сакаат да знаат што да бараат", објаснува терапевтот Кејти Гилис.

Така, таа издвои четири вообичаени знаци на емоционална незрелост на партнерот.

Не покажува емпатија.

Не почитува граници.

Има тешкотии во контролирањето на емоциите.

Справување со конфликт: може да вклучи избегнување конфликт или постојано предизвикување конфликт.

„Ако вашиот партнер ги покажува овие однесувања, тоа не мора да значи дека сака да ви наштети. Сепак, нормално е да се чувствувате непријатно во таква ситуација. Во ред е да ја преиспитате врската ако мислите дека вашиот партнер не е емотивно зрел доволно за да функционира врската“, заклучи Гилис.

реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Љубов и секс

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Read more

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Read more
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Read more

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе