3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Има голема разлика помеѓу шармантен разговор и манипулативен разговор.

Кога мажот се обидува да ве изманипулира во разговор, тој не игра фер. Тој ги крие своите вистински намери, обидувајќи се да не натера да го правиме она што го сака, без наше целосно разбирање или информирана согласност.

Од друга страна, искрената комуникација ни овозможува да направиме сопствен избор, дури и ако сугерира алтернативна перспектива или пристап.

Така, манипулацијата понекогаш може да биде тешко да се препознае. Затоа, советничката за семејство и брак Тина Феј издвои три фрази кои укажуваат дека мажот со кој сте во врска се обидува да манипулира со вас.

„Те познавам подобро отколку што се познаваш себеси“

„Можеби звучи романтично во филм, но во разговор од реалниот живот тоа е итра тактика за манипулација“, вели Феј за Hack Spirit. Кога мажот ќе ни каже: „Јас те познавам подобро отколку што се познаваш себеси“, можеби на почетокот е ласкаво, но треба да бидеме внимателни.

„Терминот често се користи за донесување одлуки наместо вас, под претпоставка дека знае што е најдобро за вас. Тоа е суптилен начин да ја контролира вашата самосвест и независност“, објаснува советничката. Исто така, имплицира дека тој има повеќе авторитет над нашите чувства и избори отколку ние.

„Запомнете, никој не ве познава подобро од себе. Вие сте експерт за вашите чувства, искуства и желби. Кога некој се обидува да ви го одземе тоа тврдејќи дека ве познава подобро, тоа е јасен знак за манипулација. Секогаш верувајте во вашата интуиција и никогаш не дозволувајте некој друг да ги диктира вашите чувства или избори“, советува Феј.

„Го направив тоа само затоа што те сакам“

„Го направив тоа само затоа што те сакам“ е една од оние фрази кои можеби на површина звучат убаво и романтично, но често укажуваат на манипулација. Советничката истакнува дека кога мажот ја користи оваа фраза, тој често се обидува да ги оправда своите постапки, без разлика колку тие се навредливи или непочитувани.

„Со тоа што вели дека го направил тоа од љубов, тој се обидува да ве натера да го превидите негативното влијание на неговите постапки. акции, и важно е да се запамети тоа“, предупреди таа.

„Ако навистина ме сакаш, ќе го направиш тоа“

Кога мажот ја користи оваа линија, тој користи емоционална уцена, тврди Феј. Тој ја користи нашата љубов кон него како средство за да ги постигне своите цели или да нè натера да се чувствуваме виновни што не ги исполнуваме неговите желби.

Таа фраза е манипулативна алатка дизајнирана да ја преиспита вашата љубов и посветеност врз основа на вашата подготвеност да ги исполните неговите барања или очекувања“, вели советничката.

Вистинската љубов не е да поставуваме неразумни барања или да менуваме кои сме за некој друг. Љубовта е почит, разбирање и заемно растење, а не манипулација.

„Значи, ако ја слушнете оваа фраза, сфатете ја како предупредување. Љубовта никогаш не треба да се користи како договор за пазарење. Оваа фраза е јасен знак за манипулација", заклучи Феј.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Љубов и секс

Редовниот секс го подобрува помнењето

Read more

Колку долго е во врска просечен пар пред бракот?

Read more

Ескорт дама тврди дека мажите стануваат сè полоши во секс: Каде грешат?

Read more

7 знаци откриваат дека траумите од минатото ви влијаат на љубовната врска

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе