70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Случај од Уганда докажува дека медицината секојдневно напредува. Имено, 70-годишната Сафина Намукуаја роди близнаци.

„Тоа е извонреден подвиг“, рече нејзиниот лекар, д-р Едвард Тамале Сали кој ја следел бременоста и породувањето со царски рез во болницата за асистирано оплодување.

Раѓањето на своите близнаци, момче и девојче, Сафина го нарече вистинско „чудо“.

„Мајката и децата се во добра здравствена состојба и се набљудувани во болница во Кампала“, рече д-р Тамале. Кампала е главниот град на Уганда.

Сафина живее во селото Масака, кое е 120 километри западно од главниот град, а своето прво дете, девојче го родила пред три години. Таа немала деца со нејзиниот прв сопруг, кој починал во 1992 година, и затоа била етикетирана како „проколната“.

Вториот сопруг го запознала во 1996 година, но тој не присуствувал на породувањето и всушност исчезнал кога дознал дека носи близнаци.

„Откако ме примија овде, тој не се појави“, рече таа. Не е објавено дали бременоста е постигната преку донирана јајце клетка или Намукуаја ги замрзнала сопствените јајце клетки додека била во репродуктивна возраст. Во секој случај, оплодувањето е направено со инвитро.

Remote video URL
реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Живот

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Read more

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Read more

Дволични хороскопски знаци кои „забиваат нож во грб"

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе