НБА 2023/2024

Адетокунбо ги надигра Дончиќ и Ирвинг во феноменална борба, Холмгрен херој на Тандер

Ноќеска се одиграа шест натпревари во НБА лигата, а љубителите на кошарката можеа да уживаат во феноменалната пресметка помеѓу Јанис Адетокунбо и Лука Дончиќ, која на крајот им припадна на Гркот и неговите Милвоки Бакс, кои го совладаа Далас Маверикс со 132:125.

Адетокунбо беше нерешлива енигма за одбраната на Маверикс, па натпреварот го заврши со неверојатни 40 поени, 15 скока и 7 асистенции, шутирајќи 18/26 од поле.

URL

На другата страна Дончиќ беше на дофат на трипл-дабл со 35 поени и по 9 скока и асистенции, а блескаше и Кајри Ирвинг со 39 поени.

Remote video URL

Ноќта ја одбележа и драматичната завршница на натпреварот помеѓу Голден Стејт Вориорс и Оклахома Сити Тандер, а по продолжение Тандер победија со 130:123.

Блескаше брилијантниот дебитант од Оклахома, Чет Холмгрен (поради повреда ја пропушти цела минатата сезона), кој со одличен кош со звукот на сирената на крајот од четвртата четвртина го спаси својот тим од пораз, а на крајот Оклахома стигна до победата.

URL

Холмгрен запиша дабл-дабл постигнувајќи 36 поени и 10 скока, а неговиот тимски колега Шаи Гилгеус-Александер исто така се истакна со 40 поени. Ендрју Вигинс постигна 31 поен за Голден Стејт.

Remote video URL

Виктор Вембанјама имаше лоша шутерска вечер при поразот на Сан Антонио Спарс од Мемфис Гризлис (108:120). Од поле шутираше очајни 6/17, а натпреварот го заврши со 19 поени и 13 скока.

Remote video URL

Резултати:

Шарлот Хорнетс - Њујорк Никс 108:122
Њу Орлеанс Пеликанс - Минесота Тимбервулвс 120:121
Чикаго Булс - Мајами Хит 102:97
Милвоки Бакс - Далас Маверикс 132:125
Сан Антонио Спарс - Мемфис Гризлис 108:120
Голден Стејт Вориорс - Оклахома Сити Тандер 123:130 прод.

Табела:

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Кошарка

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Read more

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Read more

Јокиќ му одржа лекција по кошарка на Вембањама

Read more

Тежок пораз на Далас и Дончиќ, Леброн и Лејкерс изненадија во Кливленд

Read more
 

Спорт

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс доживеа еден од најтешките порази во историјата, Денвер силен и без Јокиќ

Читај повеќе

Модриќ ќе го пропушти натпреварот со Наполи

Читај повеќе