Airplane mode заминува во историјата во Европа

Според новиот закон усвоен од Европската комисија, едно од најомразените правила на авиокомпаниите би можело да замине во заборав.

Патниците кои често патуваат со авион се навикнаа на правилото на некои авиокомпании дека паметните телефони мора да се префрлат на Airplane mode (Авионски режим), иако многумина не знаат зошто постои ова правило. Од друга страна, некои компании наплаќаат дополнително за Wi-Fi пристап за време на летот, но благодарение на новиот закон усвоен од Европската комисија, патниците на летовите на авиокомпаниите на ЕУ наскоро ќе можат да ги користат сите стандардни мобилни функции додека летаат до нивната дестинација.

Европската комисија соопшти дека на авиокомпаниите со седиште во ЕУ сега ќе им биде дозволено да обезбедуваат пристап до 4G и 5G за сите патници. Кога конечно ќе се имплементира, патниците ќе можат да ги користат своите мобилни уреди на ист начин како и на земја, бидејќи компаниите ќе имаат picocell базни станици во нивните авиони кои ќе обезбедат поврзување со мобилната мрежа за време на летот.

Овие мали базни станици функционираат како минијатурни кули со мала моќност кои ги надополнуваат типичните кули со пополнување на празнините во покриеноста и претовар на мобилниот сообраќај. Резултатот е поширока, посигурна мобилна мрежа која обезбедува високи брзини на податоци и полесно распоредување користејќи едноставни, исплатливи мобилни решенија.

Picocell е специфичен тип на мала, евтина технологија на базната станица која може да поддржува помеѓу 32 и 64 индивидуални корисници додека обезбедува мрежна покриеност до 250 метри. Нивната големина и леснотијата на инсталација внатре или на отворено ги прават идеални за зголемување и подобрување на опсегот во објекти како што се училишта, трговски центри и други мали бизниси. Кога ќе бидат распоредени во авион, овие базни станици ќе ги пренасочуваат повиците, пораките и мобилните податоци до копнената мобилна мрежа.

Тиџери Бретон, комесар за внатрешен пазар, го гледа новиот закон како потенцијален катализатор за растот на бизнисот и услугите на ЕУ.

„Небото повеќе не е граница кога станува збор за можностите што ги нуди супербрзата поврзаност со голем капацитет“, рече Бретон.

Напорот за проширување на користењето на пристапот 4G и 5G најверојатно ќе се прошири надвор од воздушниот сообраќај. Комисијата, исто така, ја измени одлуката од 5 GHz, со што опсегот стана достапен за употреба во автомобили, автобуси и други форми на транспорт. Во измената на одлуката за спроведување се наведува дека земјите-членки ќе стават достапни фреквенциски опсези од 5 GHz за употреба во патните возила најдоцна до јуни 2023 година.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Вести

Во Египет пронајдена мумија прекриена со злато

Read more

Како луѓето ја набљудувале Месечината пред појавата на модерната технологија?

Read more

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Read more

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Read more
 

Гик

  • filter

Во Египет пронајдена мумија прекриена со злато

Читај повеќе

Како луѓето ја набљудувале Месечината пред појавата на модерната технологија?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата Redfall на Xbox и PC носи лов на вампири во отворен свет

Читај повеќе

Новите екрани на допир ќе ги направат лаптопите уште потенки

Читај повеќе

Пристигнува Coca-Cola смартфон

Читај повеќе
  • filter

Ханибал е пред порти: 10 факти што треба да ги знаете за Картагина

Читај повеќе

Viber го растовари почетниот екран

Читај повеќе

Вид мравки можат да намирисаат тумор во примерок од урина

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни животински фосили најдени досега

Читај повеќе