СКАНДАЛОЗНИ ОБВИНЕНИЈА

Алекс Фергусон наместил натпревар „за златен Rolex“, обвинува италијански агент

Легендарниот менаџер на Манчестер Јунајтед сер Алекс Фергусон е обвинет за местење натпревар, а италијанскиот агент Џузепе Паљара тврди дека англискиот стратег го направил тоа „за еден златен Rolex од 30.000 фунти“ и тоа за натпревар од Лигата на шампиони.

Паљара, познат како Пино, го обвинува Фергусон дека ја наместил средбата на неговиот Јунајтед против Јувентус. Ваквата скандалозна изјава тој ја даде на суд каде е изведен по обвинение за подмитување.

Паљара (64), според италијанските медиуми, изјавил дека Фергусон често „заработувал“ од трансфери на разни играчи, обвиненија во кои ги вмеша и поранешниот помошен тренер на Барнсли Томи Рајт и фудбалскиот менаџер Дакс Прајс, кои негираат дека се виновни.

Тој додаде дека Фергусон „соработувал само со агенти кои ги делеле парите со него“.

Паљара исто така рекол дека „99 проценти од луѓето во фудбалот би продавале автомобили на старо да не се во спортскиот бизнис“, а додал и дека отворил бројни банкарски сметки во Швајцарија за многу менаџери.

Се очекуваат нови информации понатаму во судењето.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

5 јули 1946 светот првпат се запознал со бикини

Read more

Фудбал

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Read more

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Read more

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Read more

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more

Спорт

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Читај повеќе
  • play_arrow

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Читај повеќе

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Читај повеќе

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Читај повеќе

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе