Алексис Санчес е во Милано, договорена е позајмица во Интер

Чилеанецот и натаму ќе зема вртоглава плата од Манчестер Јунајтед, Интер ќе покрива дел, а ќе биде на едногодишна позајмица без право на откуп.

Алексис Санчес синоќа пристигна во Милано каде денес треба да ги мине лекарските прегледи за и официјално да стане нов играч на Интер. Тој ќе биде петтиот Чилеанец кој играл за „нераѕурите“ по легендарниот Иван Заморано, Давид Писаро, Луис Хименес и Гари Медел.

Преголемата плата на Санчес беше главната пречка за неговиот трансфер на „Меаца“. Манчестер Јунајтед инсистираше Интер да го плаќа поголемиот дел, но на крајот бидејќи очајно сакаше да се ослободи од него сепак прифати да биде обратно. Интер ќе му плаќа 175 илјади фунти неделно, а Манчестер останатите 215 илјади. Така, Санчес ќе игра за Интер, но и натаму ќе биде меѓу најплатените на Јунајтед.

По завршувањето на сезоната двата клупа ќе имаат нови преговори за иднината на играчот бидејќи сегашниот договор е без опција за откуп.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Малолетничка уценувана и во повеќе наврати силувана од 24-годишен маж

Read more

Фудбал

Премиер лигата се враќа на три измени

Read more

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Read more

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Read more

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Read more

Спорт

Премиер лигата се враќа на три измени

Читај повеќе
  • play_arrow

„Ибра од Македонија“ ќе му даде нов живот на Јувентус

Читај повеќе

Бартомеу инсистира дека Меси ќе се пензионира во Барса

Читај повеќе

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе