Американските хокеарки станаа светски шампионки среде Канада

Хокеарките на САД ја освоија титулата светски шампиони со победа од 6:3 против нивните најголеми ривалки Канаѓанките во финалето одиграно во канадскиот град Брамптон.

Американките до титулата стигнаа со голем пресврт во третиот период, пред тие последни 20 минути Канаѓаните водеа со 3:2. Хероина на американската победа да бидебеше капитенката Хилари Најт, која ги постигна последните три гола и тоа во последните 3:52 минути од натпреварот.

Најт го постигна победничкиот гол во ситуација со уште двајца играчи на мразот, 27 секунди подоцна зголеми на 5:3 во ситуација со играч повеќе, за на крајот да ја погоди празната мрежа на Канаѓанките за конечни 6:3.

Remote video URL

За Американките ова е деветта светска шампионска титула во историјата.

Синоќа во дуелот за третото место Чешка со 3:2 беше подобра од Швајцарија.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Останати спортови

Фјури му испрати договор на Џошуа за борба на Вембли во септември

Read more

Миленкоски: Одбојкарите се подготвени за стартот на Европската златна лига

Read more

ОФМ ги отвора вратите: Бесплатен влез за мечевите на Македонија во Европската лига

Read more

Фјури откачи бидејќи никој не сака да се бори со него

Read more
 

Спорт

Официјално: Почетино е новиот менаџер на Челси

Читај повеќе

Во Англија не го сакаат, но: Калчо гигантите се тепаат за Мегваер

Читај повеќе

Ѓоковиќ напиша на камерата: Косово е срцето на Србија. Стоп за насилството

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ успешно стартуваше на Ролан Гарос

Читај повеќе

Пиоли: Милан мора да се засили за да биде конкурентен

Читај повеќе

Го нема Лева - нема голови: Никој не постигна ни 20 гола во Бундеслигата

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најлоши фудбалски позајмици на сите времиња

Читај повеќе

Голманот на ПСЖ приклучен на апарати откако падна од коњ

Читај повеќе

Додека ПСЖ славеше титула, Нејмар играше покер  - пријавил дека е повреден

Читај повеќе