Android 15 добива многу корисна функција што iPhone веќе ја има

Ако имате апликации што не ги користите, ќе ви значи новата функција на која работи Google.

Една од функциите што ја има iOS им овозможува на корисниците да одложуваат или архивираат апликации. Ова е корисно ако имате апликации што повеќе не ги користите и не сакате целосно да ги избришете од вашиот уред. Исто така, ослободува простор на вашиот телефон.

Google има слична функција, но со доаѓањето на Android 15 би можела да пристигне и функција за рачно архивирање на апликации.

Google Play Store моментално има функција која автоматски ги архивира апликациите што не ги користите често. Проблемот со оваа функција е што се потпира на фактот дека корисникот ги презема сите свои апликации од Play Store.

Оваа опција не е достапна за корисници кои често користат странични апликации. Покрај тоа, корисниците не можат да изберат кои апликации се архивирани, а кои не.

Извештајот на Android Authority открива дека Google работи на овозможување на опцијата за архивирање на ниво на целиот оперативен систем.

Ова значи дека ако преземете апликација од Play Store или од надворешен извор, ќе имате опција да ја архивирате доколку сакате да ослободите простор на вашиот телефон.

Иако нема официјална најава или датум на објавување за споменатата функција, таа би можело да стане дел од Android 15 верзијата на оперативниот систем.

Тагови
реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Софтвер

Веднаш избришете ги: Апликации што крадат банкарски податоци и „чистат“ сметки

Read more

Тројанецот GoldDigger сега е опасен и за iPhone

Read more

Имате стар компјутер и користите Windows 11? Microsoft ви подготвува непријатно изненадување

Read more

WhatsApp добива нова и многу корисна функција

Read more
 

Гик

Купи нов телефон и добиваш Redmi Pad SE и Xiaomi Smart Band 8

Читај повеќе

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Читај повеќе

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Читај повеќе

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новата серија телефони Samsung Galaxy S24 го освои светот

Читај повеќе

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Читај повеќе

Двојно продолжен животниот век на батеријата за iPhone 15

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците се вратија на Месечината по 52 години

Читај повеќе

Американците денес слетуваат на Месечината - прв пат по 50 години

Читај повеќе