Англиската репрезентација „тежи“ 1,2 милијарди евра, колку вреди македонската?

Англиската фудбалска репрезентација е со најголема вредност од сите учесници на ЕУРО 2020. Македонија од 24 екипи се наоѓа на претпоследно место.

Според сајтот за проценка Transfermarkt, македонската репрезентација е проценета на 61.8 милиони евра и на листата се наоѓа по Унгарија (74 милиони) и пред Финска (44 милиони евра).

Англиската репрезентација вреди 1,27 милијарди евра, Французите тежат 1,03 милијарди, Германија 936 милиони, Шпанија 916 милиони, додека на петтото место се Португалците со вредност од 872 милиони евра.

Хрватска е на деветтото место со процена од 376 милиони евра. Шкотска е проценета на 269 милиони евра, додека Чешка на 190 милиони.

Од сите пријавени играчи најскап е францускиот напаѓач Килјан Мбапе, проценет на 160 милиони евра.

На второто место е Хари Кејн, проценет на 120 милиони евра.

Највреден во редовите на Македонија е Елиф Елмас, 17 милиони евра. Зад него е Енис Барди, проценет на 15 милиони евра на пазарот.

Тагови
реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Read more

Фудбал

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Read more

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Read more

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Read more

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Read more
 

Спорт

Барса нема пари, но има план - не се откажува од Халанд

Читај повеќе
  • play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Читај повеќе

Марио Манџукиќ ќе учи за тренер

Читај повеќе

Промаши пенал, па си даде автогол: Станковски му пресуди на својот Работнички

Читај повеќе

Иницијаторите на фудбалската Супер лига најавуваат нов концепт

Читај повеќе
  • play_arrow

Фоњини двапати го погоди Мело во меѓуножјето, па прослави поен

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси за бразилскиот судија: Секогаш ни прави вака, како да е намерно

Читај повеќе

Мекгрегор објави навреди кон Хабиб, па го избриша твитот

Читај повеќе

Приведен сопругот на убиената атлетичарка Тироп

Читај повеќе