Apple ги претстави новите MacBook Pro лаптопи

Apple ги претстави новите модели од MacBook Pro линијата, заедно со новите M1 чипови.

MacBook Pro доби редизајн и ново е речиси сè – чипови, тастатура, дизајн на куќиштето и екранот.

Најновиот MacBook Pro го движи и новиот M1 Pro чип кој беше претставен вечерва, а кој е 70% побрз од досегашната верзија на овие чипови од Apple. Исто така, претставен е и побрзиот M1 Max чип.

Новиот MacBook Pro го движи 10-јадрен процесор со RAM меморија од 64 GB, а батеријата трае 21 час со едно полнење.

Графиката е една од посилните страни на новиот производ на Apple, a за потешки задачи чипот M1 Pro е достапен со 16 јадра, додека M1 Max чипот пристигнува со 32-јадрен GPU. MacBook Pro 2021 е достапен со големина од 14 и 16 инчи.

Цената на MacBook Pro со големина од 14 инчи чини 1,999 долари, додека почетната цена на верзијата со екран од 16 инчи изнесува 2,499 долари.

Remote video URL
Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Хардвер

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Read more

Познато како ќе изгледа Samsung Galaxy Tab A8

Read more

Протекоа фотки од бизарниот лаптоп со два екрана на Lenovo

Read more

Сè што треба да знаете за новиот MacBook Pro

Read more
 

Гик

Првиот човек на Twitter поднесе оставка

Читај повеќе

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Читај повеќе

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Читај повеќе
  • play_arrow

Илон Маск како инспирација: Претставен iPhone од стопен дел на Tesla автомобил

Читај повеќе

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Читај повеќе

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Читај повеќе

Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Читај повеќе

Xiaomi годишно ќе произведува 300.000 електрични автомобили

Читај повеќе

Samsung прекинува со производство на Galaxy Note 20

Читај повеќе