Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Американскиот технолошки гигант Apple за прв пат започна со продажба на своите iPhone уреди произведени во индиски фабрики, соопштено е денеска на презентацијата на новиот модел на смартфонот во Њу Делхи.

Одреден број модели на iPhone 15 и iPhone 15 Plus од индиско производство се во продажба од вчера во неколку земји, вклучително и самата Индија, потврдија за dpa извори од компанијата.

Повеќето производи на Apple сè уште се произведуваат во Кина. Сепак, според неодамнешните извештаи, со оглед на геополитичките тензии, Apple се обидува да вклучи и други земји во своите синџири на снабдување, со фокус на Индија и Виетнам. Пошироката дистрибуција на производството е поврзана и со војната на Русија против Украина и пандемијата на COVID-19, бидејќи овие настани ја изложија големата зависност на синџирите на снабдување од меѓународните околности.

Индија, која обезбедува владини стимулации за производство на паметни телефони, со своите 1,4 милијарди жители претставува атрактивен пазар во развој. Релативно скапите iPhone телефони, сепак, сè уште имаат само мал дел од продажбата на паметни телефони во таа земја. Оваа година Apple за прв пат ги отвори своите официјални продавници во Индија.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Мобилни

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Read more

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Read more

Конечно скокна продажбата на телефони

Read more

Vivo ја претстави серијата мобилни телефони X100

Read more
 

Гик

Една од најсјајните ѕвезди ќе исчезне од небото за кратко време

Читај повеќе
  • play_arrow

Избрани најдобрите видеоигри за 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Американците сега го имаат Roadrunner, убиецот на дронови

Читај повеќе

Нов тест на крвта открива кои органи стареат најбрзо

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое е најгледаното видео на TikTok во 2023 година?

Читај повеќе

Honor ќе претстави три Magic6 флегшип телефони

Читај повеќе

Strava овозможи праќање на приватни пораки помеѓу корисниците

Читај повеќе

Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Читај повеќе
  • filter

Претставен смартфонот OnePlus 12, основниот модел чини 610 долари

Читај повеќе