Археолози тврдат: Го пронајдовме родното место на Свети Петар

Археологијата може да донесе интересни резултати на оние кои се занимаваат со неа. Така на пример, натпис пронајден на локалитет во близина на Галилејското Море ги доведе археолозите до теза дека е откриено местото на раѓање на Апостол Петар.

Според истражувачите кои го ископувале локалитетот Ел Араџ, натписот ја поврзува црквата која ја пронашле таму со црквата на апостолите на Исус, за која се верува дека стоела во Витсаида, родното место на браќата Свети петар и Свети Андреј.

Тоа рибарско село се споменува во Евангелието по Јован, каде се наведува дека тука се родил и Свети Филип заедно со споменатите двајца апостоли. Според истиот извор, во тоа село се случиле две чуда.

Во ископувањата е најдена базилика за која се верува дека е од византиски период, а откриен е и грчки натпис кој говори за „лидерот и заповедник на небесните апостоли“. Оваа фраза обично се поврзува со Свети Петар кој според евангелијата бил избран од Исус за прв лидер на црквата. За тимот, предводен од професорите Мордехај Авијам и Стивен Нотли, ова е доволно за да се заклучи дека е пронајдено родното место на апостол Петар и неговиот брат.

Не ги поколеба ни тоа што референците со кои се раководат потекнуваат пет века по раѓањето на Петар, бидејќи велат дека воспоставената врска меѓу Петар и базиликата е доволно силен доказ, како и фактот дека црквата е посветена на тој апостол.

Секако, ширум светот постојат цркви посветени на Свети Петар, но Ел Араџ е најсилен кандидат за местото каде стоела древната населба Витсаида. Јован тоа место во Евангелието го спомнува како град, но по денешните мерила тоа е всушност мало село. Со оглед на тоа што тројцата апостоли поврзани со Витсаида биле рибари, тоа ја намалува територијата на која живееле, околу подрачјето на Галилејското Море и реката Јордан.

Remote video URL
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Наука

Каков ќе биде крајот на универзумот?

Read more

Што ако универзумот престане да се шири?

Read more

Во Кина првпат успешно клонирана арктичка волчица

Read more

Археолози тврдат: Го пронајдовме родното место на Свети Петар

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Читај повеќе

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Читај повеќе

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Читај повеќе

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Читај повеќе

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Читај повеќе

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Читај повеќе

Зошто стрелките на часовникот се поместуваат во есен и пролет?

Читај повеќе
  • filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Читај повеќе