ПРИВРЕМЕНА ОДЛУКА

АТП ја замрзна ранг листата, Ѓоковиќ останува на врвот

Асоцијацијата на професионални тенисери ја замрзна АТП листата поради пандемијата со COVID-19 откако беа откажани бројни тениски турнири.

Ова е логичен потег, со оглед на тоа дека сите турнири се откажани до средината на јули, објави француски L'Equipe.

Одлуката на АТП ќе влијае на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ кој иако го задржува првото место, нема да може да се натпреварува во историската борба за рекордот во најмногу недели поминати на врвот на листата најдобри тенисери во светот.

Ѓоковиќ 282 недели е играч број 1, но е трет тенисер во историјата, зад Швајцарецот Роџер Федерер, кој 310 недели беше лидер на АТП, и Американецот Пит Сампрас со 286 недели.

АТП последен пат објави листа на 16 март и моментално со Женската тениска асоцијација (WTA) се договара за продолжување на сезоната и почеток на турнирите.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Тенис

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Read more

Среќен роденден, Новак Ѓоковиќ

Read more

70.000 евра за вечера со атрактивната Бушар

Read more

Коронавирусот го нокаутира тенисот: Нема АТП турнири до 31 јули

Read more

Спорт

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе

Официјално: Ла Лига се враќа на 8 јуни

Читај повеќе

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Читај повеќе

На Икарди му падна цената, ПСЖ нуди помалку пари за трансфер

Читај повеќе