СЕРИЈА А 2020/21

Балардини за пензијата на Пандев: Ќе го премислам, има уште фудбал во него

Старо-новиот стратег на Џеноа не се согласува со најавата на Горан Пандев за пензионирање по ЕУРО 2020.

На 31 декември во новогодишното мега-интервју за веб-страницата MacedonianFootball.com Пандев најави дека оваа сезона дефинитивно му е последна.

„Ова е последна година за мене како професионален фудбалер. Зборував со сопругата Надица и одлучивме да се пензионирам по Европското првенство. Желба ми е тоа да се случи пред полн стадион во Скопје“, рече Пандев алидирајчи на тоа дека последниот натпревар сака да му биде за Македонија на 11 октомври против моќната Германија во Скопје.

Делови од тоа интервју завршија во италијанските медиуми, а најмногу одекна веста за дефинитивната пензија на Пандев, вест со кој не се согласува Давиде Балардини.

„Ако е вистина дека ќе се пензионира, ќе го предомислам. Не може да го направи тоа, некој што на секој тренинг доаѓа со ентузијазам, некој што има оган на и надвор од теренот. Има уште фудбал во Пандев. Допрва треба да дохде моментот кога ќе престане: да го гледам како игра е вистинско уживање“, рече тој за La Gazzetta dello Sport.

Но, Балардини прво ќе треба да преживее на клупата ан Џеноа, клуб кој е познта по тао што чести менува тренери. И самиот Балардини е свесен за тоа бидејќи ова му е четврти пат како седнува на истата клупа.

Пандев имаше во план да се пензионира минатото лето, но одложувањето на ЕУРО 2020 направи и тој да го одложи пензионирањето.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Read more

Фудбал

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе