ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Барселона е првиот финалист во ракометната ЛШ

Каталонскиот тим му даде дури 37 голови на францускиот шампион и се избори за место во големото финале.

Со 37:32 Барселона го победи ПСЖ и дојде до големото финале на фајнлфор турнирот кој се игра во Келн, Германија. Ова е завршница на прекинатата сезона 2019/20 која ќе го добие својот крај на два дена пред Нова година.

Барселона беше незапирлива во нападите. Најмногу голови за Каталонците постигна Дика Мем, 8, 6 заби Арон Палмарсон, додека по 5 голови постигнаа Лудовик Фабрегас и Блаж Јанц. Најефикасен на натпреварот со 9 погодоци беше Дилан Нахи од редовите на парижаните каде се истакна и Микел Хансен со 7.

Вечерашниот дуел на Кил и Веспрем ќе го даде вториот финалист. Големото финале е закажано за утре од 20:30 часот.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Ракомет

Пролет се засили со Стојчевиќ, нов договор за Василевски

Read more

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Read more

Пролет остана без искусниот бек: Пецаковски ја заврши кариерата

Read more

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Read more
 

Спорт

Модриќ стана капитен на Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кристијано Роналдо нема ниту една тетоважа на телото?

Читај повеќе

Крај на американската авантура: Кјелини го напушти Лос Анџелес, се враќа во Италија

Читај повеќе
  • play_arrow

Енцо Фернандес се извини за навредите кон Африканците што играат за Франција

Читај повеќе

Клинсман бара да се укине правилото за пет измени

Читај повеќе

Тадиќ поради лошиот однос со Пикси повеќе нема да игра за Србија

Читај повеќе
  • play_arrow

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Читај повеќе

Како Барселона ќе се збогати поради повредите на своите играчи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Читај повеќе