Рендгенски снимки го покажуваат ефектот од COVID-19

Белите дробови кај луѓето кои прележале корона изгледаат полошо отколку кај пушачите

Дури и по една година од борбата со смртоносниот вирус SARS-CoV-2, сè уште има многу работи кои треба да ги дознаеме за болеста COVID-19 и долготрајните ефекти по здравјето на луѓето кои ќе ја прележат.

Неодамна, докторката Британи Бенкхед-Кендал од Тексас, која има третирано илјадници КОВИД пациенти, сподели значајни резултати од болеста и последиците од неа, споредувајќи три рендгенски слики. Едната е од здрав пациент, другата е од пушач, а третата е од пост-КОВИД пациент.

На Twitter таа објави рендгенски снимки, објаснувајќи дека белите дробови на луѓето кои прележале COVID-19 изгледаат полошо отколку кај пушачите.

„Сè уште има луѓе кои велат дека се чувствуваат добро, дека немаат здравствени проблеми, но нивните рендгенски снимки на белите дробови не го кажуваат тоа. Можеби немаат проблеми сега, но тоа не значи дека во иднина нема да се појават“, објаснува таа.

URL

Од снимките, кај здравиот човек белите дробови се чисти и на снимката се црни, што го обележува воздухот во нив. Белите дробови на пушачот имаат бројни бели линии, што ги покажуваат лузните и запушувањето, додека белите дробови кај пациентот кој прележал корона се скоро целите бели.

Remote video URL
реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Здравје

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Read more

Четири знаци дека јадете премногу сол

Read more

Несоницата предизвикува сериозни заболувања - како да се справите на природен начин?

Read more

Кои земји сѐ уште не почнале со вакцинација?

Read more
 

Магазин

Намирници кои ќе ви дадат повеќе енергија од кафето

Читај повеќе
  • play_arrow

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Читај повеќе

Четири причини зошто страдате од надуеност навечер

Читај повеќе

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Читај повеќе

Што посакувам да ме научеа по Сексуално oбразование во средно?

Читај повеќе

Oбединети балкански дизајнери на шоурум со триесет европски брендови

Читај повеќе

Неидентификуван летачки објект над Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски дипломати на необичен начин си заминаа од Северна Кореја

Читај повеќе