Вести

Бил Гејтс: Вештачката интелигенција мора да им биде достапна на сите

23. ноември 2019 - 17:00 | МИА

Бидејќи тензиите меѓу САД и Кина не се намалуваат, сè почесто може да се слушнат гласини за трка за вооружување меѓу двете земји на полето на вештачката интелигенција, а коосновачот на Мicrosoft, Бил Гејтс, неодамна кажа дека не може да сфати како разграничувањето или ограничувањето на научните истражувања би можело воошто да функционира.

-Не можете да донесувате одлуки кои ќе ги делите со други, а кои велат дека не смеете некому нешто да дадете бидејќи неговата баба oд Кина. Тоа нема да функционира, истакна Гејтс на научна конференција организирана од Блумберг во Пекинг.

САД долго време имаше полза од отвореното споделување на резултатите од научните истражувања, што и натаму е огромна предност, посебно на полето на вештачката интелигенција, пишува Б92.

Гејтс е сосема уверен дека нема алтернатива за таквиот тристап.

-Кој и да има отворен систем, ќе биде во огромна предност, Можете сосема да ги игнорирате сите кои ќе се обидат да ги затворат своите системи, порача Гејтс.

Тој го посети Истражувачкиот центар на Microsoft во Пекинг, што се занимава токму со вештачката интелигенција.

Гејст нагласи дека споделувањето на резултатите од научните истражувања е една од причините што вработените во тој центар и дошле да работат во Microsoft и додаде дека тие сигурно ќе си заминат да работат на други места доколку кај нив немаат таков пристап. 

Коментирај