ПРЕДВРЕМЕНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2020

Било каква чкртаница и гласачкото ливче е неважечко

Низ интернет медиумите се појавија куп лажни вести кои ги наведуваат гласачите да заокружат или чкртнат нешто плус на гласачкото ливче, а со тоа намерно да изнудат нивните ливчиња да бидат неважечки со цел да поништат колку што е можно повеќе гласови од противничкиот табор.

Оваа предизборна кампања беше дефинитивно една од најлошите досега, ако не и најлоша. Повеќето рекламни спотови на партиите служеа да го омаловажат конкурентот, отколку да понудат некое решение за вистинските проблеми во земјава.

И по почнувањето на предизборниот молк, кампањата продолжи во поинаков правец. Сега преку лажните вести се наведуваат гласачите при гласањето покрај заокружувањето на редниот број на партијата за која ќе гласаат, да чкртнат или да заокружат уште нешто плус. БИЛО КАКВА ЧКРТАНИЦА ОСВЕН ОНАА НА РЕДНИОТ БРОЈ НА ПАРТИЈАТА ЗНАЧИ НЕВАЖЕЧКО ЛИВЧЕ.

Се појавија написи дека сите што се против новото име на државата, да го чкртнат зборот Северна на гласачкото ливче, со изговор дека само така ќе им се важи гласот. Доколку направите такво нешто, вашето ливче ќе биде неважечко и џабе сте излегле на гласање. Доколку вашето ливче по гласањето има РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА тогаш вашиот глас ќе биде неважечки.

Потоа излезе друга верзија. Сите оние кои го одобруваат новото име, треба на гласачкото ливче да го заокружат зборот Северна за ливчето да им биде важечко. Заокружете го и џабе сте гласале, ќе ви биде неважечко, а вие насамарени.

URL
Заклучок: Секаква друга чкртаница освен заокружување на редниот број на партијата за која гласате го претвора ливчето во неважечко. Вашиот глас нема да се брои за партијата за која сте гласале, туку ќе се вброи во неважечките ливчиња.
Тагови
реклама

Ново сведоштво од „Школата на Мика“: Ме силуваше седум месеци, речиси секој вторник

Read more

Ана, една од девојките објавени во „Јавна соба“: Денес жртва сум јас, утре тоа може да бидеш ти

Read more

„Ќе те е*ам и тебе и жена ти... Мајка ти е к*рва“ – Цел свет ги разбра Ибра и Лукаку

Read more

Навистина сами си го баравте за „Јавна соба“

Read more

Теми и коментари

Навистина сами си го баравте за „Јавна соба“

Read more

Tоксични лајкови или зошто сѐ почесто размислувам за исклучување од социјалните медиуми

Read more

Фала ти, 2020: Пред да стане подобро, ќе биде полошо

Read more

ФФМ ќе го навлече гневот со смена на Ангеловски

Read more
 

Ново

  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Mr. and Mrs. Smith“

Читај повеќе

Нова мистерија: Можно е да има е да има чудовишни црни дупки во вселената

Читај повеќе

Во Романија запленети речиси половина милион фалсификувани евра

Читај повеќе

Изгласан новиот ДУП Градска четврт Ц 04 – Дом на градежници во Општина Центар

Читај повеќе
  • play_arrow

Се подготвува филм според видеоиграта „Borderlands“ - Кевин Харт во главната улога

Читај повеќе

Гејџи се закани: Ако Мекгрегор се бори за титулата, јас заминувам

Читај повеќе

Фудбалерите до 21 година добија тешка квалификациска група

Читај повеќе
  • filter

Старо-нов хит од Tesla: Вака изгледа обновениот Model S

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Лигњи со зеленчук

Читај повеќе