Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Компанијата Blue Origin успешно тестираше подобрена верзија на New Shepard, во која луѓето ќе патуваат во вселената.

Како дел од мисијата NS-14, капсулата New Shepard е успешно лансирана од тест локацијата во Тексас. Подобрената верзија успешно се одвои од истоимената ракета две и пол минути по лансирањето, а потоа со помош на падобран безбедно слета на површината.

Ракетата New Shepard користи BE-3ракетен мотор на хидроген, а достигна висина од 106 км. Со други зборови, ја мина меѓународно признатата граница на вселената.

Новата капсула, позната и како RSS First Step, содржи неколку подобрувања. Доби звучници и микрофон на секое седиште, уреди кои овозможуваат континуирана комуникација меѓу астронаутите и контролата на мисијата со едноставно притискање на копче.

Секое седиште е опремено со систем за алармирање со панел кој пренесува важни безбедносни пораки до патниците.

Капсулата доби уреди за поништување на бучава, контрола на системот на ладење и влажноста за регулирање на температурата и спречување на замаглување на прозорците, како и систем на елиминација на јаглен диоксид. Во капсулата има 6 седишта.

Засега не е познато кога Blue Origin ќе испрати луѓе во вселената.

Remote video URL
Тагови
реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Вести

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Read more

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Read more

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Read more

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi K40, K40 Pro и K40 Pro+

Читај повеќе

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Читај повеќе

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Читај повеќе

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Читај повеќе

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Читај повеќе

PlayStation 5 добива нов џојстик

Читај повеќе

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Читај повеќе
  • play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Читај повеќе